Siwa

Lokalita: Egypt Marsa Matruh – El Alamein Siwa
Typ: Historické místo

Oáza Siwa, zelená perla saharské pouště

Na prožití atmosféry oázy Siwa (Síwa) vám jeden den nebude stačit. Donedávna silně izolovaná lokalita obývaná převážně berberskou komunitou dnes nabízí dechberoucí přírodní divy i stopy antické historie. K hlavním tahákům patří bludiště starověké pevnosti Shali, skalní hrobky v Gebel-al-Mawta, zbytky Amonova chrámu a termální prameny. V tyrkysových solných jezerech, pozůstatku pradávného moře, zažijete pocit beztíže. Nejpříjemnější doba k výletu do Siwy je od října do března.

Oáza Siwa, obklopená datlovými palmami a olivovníky, leží na severozápadě Egypta v Západní poušti. Rozkládá se v prohlubni o rozměrech 80 x 20 kilometrů, ze které vyvěrá několik stovek přírodních pramenů. Z 300 kilometrů vzdálené Marsa Matruh se sem dostanete asi za 3,5 hodiny, libyjská hranice se táhne 70 kilometrů daleko.

Historie oázy Siwa

Podle archeologických nálezů došlo k osídlení oázy už přinejmenším v neolitu, díky své odlehlosti si však dlouho zachovávala velkou míru nezávislosti. Pod egyptskou nadvládu se dostala až v roce 1820, během druhé světové války sloužila jako základna britské armády. Teprve v 80. letech 20. století byla postavena první asfaltová silnice k pobřeží Středozemního moře a pomalu se začal rozvíjet turistický ruch. Drtivou většinu z 30 tisíc obyvatel Siwy tvoří Berbeři, etnická skupina s vlastním jazykem, kulturou a tradicemi.

Pevnost Shali

Centrální Siwě dominují pozůstatky velkolepého opevněného města Shali ze 13. století, které obyvatelé opustili až roku 1926 po devastujících deštích. Dodnes se dochovala mešita, minaret ve tvaru komína a labyrint budov z kershefu (cihly ze směsi soli, kamení a hlíny).

Hora mrtvých

Z vrcholu pevnosti dohlédnete na malý kopec prošpikovaný skalními hrobkami: Horu mrtvých (Jabal-al-Mawta). Jedno z nejvýznamnějších pohřebních míst Egypta pochází ze 7. století př. n. l., většina hrobek z doby 26. dynastie, z vlády Ptolemaiovců a římské éry. Nejkrásnější malby a zachovalé reliéfy najdete v hrobkách Si Amun a Mesu-Isis. V době druhé světové války využívali obyvatelé Siwy hrobky jako úkryt při bombardování.

Kleopatřiny lázně

Nejznámější z více než 200 termálních pramenů v Siwě jsou Kleopatřiny lázně. Jejich křišťálově čistá voda opředená bájemi, vyvěrající do velkého kamenného bazénu, přitahuje lidi po tisíciletí. Po osvěžující koupeli si můžete dát kávu v některé z krytých kaváren v okolí bazénu.

Amonův chrám

V 6. století př. n. l. v oáze Egypťané založili na vrcholu kopce Aghurmi nekropoli s posvátným chrámem boha slunce Amona, který fungoval jako orákulum. Ruiny chrámu, do kterého každý z faraonů mířil pro oficiální uznání za syna nejvyššího boha slunce Amon-Ra, patřil k nejvýznamnějším věštírnám starověkého světa.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Marsa Matruh – El Alamein