Siwa
Lokalita: | |
---|---|
Typ: | Historické místo |
Oáza Siwa, zelená perla saharské pouště
Na prožití atmosféry oázy Siwa (Síwa) vám jeden den nebude stačit. Donedávna silně izolovaná lokalita obývaná převážně berberskou komunitou dnes nabízí dechberoucí přírodní divy i stopy antické historie. K hlavním tahákům patří bludiště starověké pevnosti Shali, skalní hrobky v Gebel-al-Mawta, zbytky Amonova chrámu a termální prameny. V tyrkysových solných jezerech, pozůstatku pradávného moře, zažijete pocit beztíže. Nejpříjemnější doba k výletu do Siwy je od října do března.
Oáza Siwa, obklopená datlovými palmami a olivovníky, leží na severozápadě Egypta v Západní poušti. Rozkládá se v prohlubni o rozměrech 80 x 20 kilometrů, ze které vyvěrá několik stovek přírodních pramenů. Z 300 kilometrů vzdálené Marsa Matruh se sem dostanete asi za 3,5 hodiny, libyjská hranice se táhne 70 kilometrů daleko.
Historie oázy Siwa
Podle archeologických nálezů došlo k osídlení oázy už přinejmenším v neolitu, díky své odlehlosti si však dlouho zachovávala velkou míru nezávislosti. Pod egyptskou nadvládu se dostala až v roce 1820, během druhé světové války sloužila jako základna britské armády. Teprve v 80. letech 20. století byla postavena první asfaltová silnice k pobřeží Středozemního moře a pomalu se začal rozvíjet turistický ruch. Drtivou většinu z 30 tisíc obyvatel Siwy tvoří Berbeři, etnická skupina s vlastním jazykem, kulturou a tradicemi.
Pevnost Shali
Centrální Siwě dominují pozůstatky velkolepého opevněného města Shali ze 13. století, které obyvatelé opustili až roku 1926 po devastujících deštích. Dodnes se dochovala mešita, minaret ve tvaru komína a labyrint budov z kershefu (cihly ze směsi soli, kamení a hlíny).
Hora mrtvých
Z vrcholu pevnosti dohlédnete na malý kopec prošpikovaný skalními hrobkami: Horu mrtvých (Jabal-al-Mawta). Jedno z nejvýznamnějších pohřebních míst Egypta pochází ze 7. století př. n. l., většina hrobek z doby 26. dynastie, z vlády Ptolemaiovců a římské éry. Nejkrásnější malby a zachovalé reliéfy najdete v hrobkách Si Amun a Mesu-Isis. V době druhé světové války využívali obyvatelé Siwy hrobky jako úkryt při bombardování.
Kleopatřiny lázně
Nejznámější z více než 200 termálních pramenů v Siwě jsou Kleopatřiny lázně. Jejich křišťálově čistá voda opředená bájemi, vyvěrající do velkého kamenného bazénu, přitahuje lidi po tisíciletí. Po osvěžující koupeli si můžete dát kávu v některé z krytých kaváren v okolí bazénu.
Amonův chrám
V 6. století př. n. l. v oáze Egypťané založili na vrcholu kopce Aghurmi nekropoli s posvátným chrámem boha slunce Amona, který fungoval jako orákulum. Ruiny chrámu, do kterého každý z faraonů mířil pro oficiální uznání za syna nejvyššího boha slunce Amon-Ra, patřil k nejvýznamnějším věštírnám starověkého světa.
- Web: Experienceegypt.eg
- Prozkoumejte tajemství oázy Siwa v destinaci Marsa Matruh.