Hanifaru Bay

Lokalita: Maledivy Addu atol Hanifaru Bay
Typ: Památka UNESCO

Šnorchlujte a zaplavte si s mantami v Hanifaru Bay

K mnoha pokladům Malediv patří i jeden z nejpozoruhodnějších přírodních jevů na naší planetě: vítejte v biosférické rezervaci UNESCO Hanifaru Bay, největším známém shromaždišti mant a žraloků velrybích na světě. Od května do prosince, kdy se v zálivu nahromadí masy planktonu, sem tito majestátní, neškodní mořští obři připlouvají ke každoročnímu krmení a páření. Možnost zaplavat si s nimi a zblízka sledovat jejich vodní balet je zážitkem na celý život.

Zátoka Hanifaru (Vandhumaafaru Adi) se ukrývá na východní straně atolu Baa v západní části maledivského atolového řetězce. Má tvar trychtýře dlouhého asi 1 200 metrů a širokého zhruba 600 metrů. Ze 115 kilometrů (jihovýchodně) vzdáleného mezinárodního letiště v Malé se sem dostanete za cca 25 minut hydroplánem nebo za 3 hodiny jízdy lodí. Do podobně proslulé rezervace SAMPa to je asi 200 kilometrů.

Co prožijete v zátoce Hanifaru Bay

Stovky let byla Hanifaru Bay známá místním rybářům, kteří tu lovili hlavně žraloky velrybí. První potápěči objevili tuto velkolepou lokalitu v polovině 90. let. Zanedlouho se v malé oblasti denně tísnilo množství člunů a zátoka se proměnila v neřízený turistický cirkus. V roce 2011 se ji naštěstí podařilo prohlásit za chráněnou v rámci biosférické rezervace UNESCO a nastavit přísnější podmínky pro ochranu zvířat.

V současnosti se zde nesmí potápět a povoleno je pouze pět lodí najednou na dobu 45 minut.

Jak zátoka Hanifaru „funguje“? V době jihozápadního monzunu do svého trychtýře „nasaje“ a uvězní obrovské množství planktonu. Oblast proto proslula neuvěřitelnou biologickou rozmanitostí: žije tady okolo 1 200 druhů ryb a 250 druhů korálů.

Manta obrovská, největší druh rejnoka s rozpětím ploutví kolem 6 metrů, i žralok velrybí dosahující až 10 metrů délky, se živí pouze planktonem a pro člověka nejsou nebezpeční. Šnorchlovat a plavat s nimi můžete pouze s certifikovaným průvodcem. Během pozorování byste měli udržovat vzdálenost 3–4 metry a fotografovat pouze bez blesku. Manty i žraloci velrybí jsou mírumilovní a zvědaví a často se na lidi chtějí podívat zblízka, ale ani tak byste se jich neměli dotýkat.

  • Užijte si zázraky přírody v Hanifaru Bay na Maledivách.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Addu atol