Řecká kuchyně a oblíbená jídla
Řeckou kuchyni ovlivnila gastronomie turecká, italská a arabská. Jídla se připravují převážně na olivovém oleji. Řecké pokrmy se řadí k těm nejzdravějším. Typickými přísadami jsou olivový olej, česnek a čerstvé bylinky.
Co ochutnat v řecké restauraci
Nabídka v restauracích se uvádí většinou trojjazyčně – řecky, anglicky a německy. Na vývěsních tabulích bývají také fotografie jídel. Restaurace se nazývá „estiatório“ nebo „taverna“. „Psáro taverna“ má v nabídce především ryby.
Ouzo či rakiji a malé předkrmy si můžete dát v „ouzeriích“. Pečivo, zmrzlinu a bonbóny dostanete v cukrárnách „zacharoplastió“. Jídlo se podává téměř vždy vlažné.
Typická řecká jídla
V Řecku jsou velmi oblíbené předkrmy (orektiká, mezédes), jejichž paleta je obrovská. Vybírat můžete podle chuti z různých druhů salátů, předkrmů ze zeleniny, luštěnin, ryb a mořských plodů. K dalším předkrmům patří pyré z tresčích jater a strouhanky nebo brambor taramosaláta, grilovaný lilek s olivovým olejem a bylinkami melitzanosaláta, restované sýrové kuličky tyrokieftédes, smažený sýr feta zvaný saganaki a mísa s několika druhy předkrmů pikilía.
Co se týče polévek, vyzkoušejte hustou fazolovou polévku fasolada, kuřecí vývar se šlehaným vejcem a citrónem avgolémono či rybí polévku psarósupa.
Hlavní jídla řeckého oběda
Hlavní jídla jsou převážně masitá, kralují ryby a jehněčí maso, výjimkou nejsou ani jídla zeleninová. Mezi typickými řeckými jídly naleznete např. tzatzíki připravované z okurek, jogurtu a česneku, moussáku (zapečený lilek a mleté maso s bešamelovou omáčkou) a sutzukakiu (válečky z mletého masa a cibule). Populární jsou dolmádes neboli vinné listy plněné rýží s bylinkami či chtapódia, na různý způsob upravené chobotničky, většinou naložené v octu.
Rozhodně neodmítněte ani:
- pastích – těstovinový nákyp s mletým masem,
- biftekia – karbanátky z mletého masa,
- stifado – dušené hovězí maso v rajčatové omáčce,
- choriátiki – řecký salát z rajských jablíček, okurek, cibule, oliv a sýru feta,
- gyros – kousky masa grilovaného na jehle,
- tomates giemistes – rajčata plněná mletým masem a rýží,
- kokainisto – dušené maso v rajčatové omáčce,
- brizoles – kotlety (většinou na roštu nebo restované),
- souvlaki – maso na rožni,
- kotopulo – kuřecí maso,
- paidakia – žebírka,
- moschari – telecí maso,
- drino – vepřové maso.
Mořské pochoutky:
- psaria – ryby,
- kalamari – sépiové kroužky,
- garídes – krevety,
- midja – škeble,
- chtapodia – chobotnice.
Úprava masa
- Vrastó – vařené
- Tyganytó – smažené
- Skáras – grilované
- Psíto – pečené
- Furnu – maso upravované v troubě
Pečivo
V Řecku se velmi často podává k masům výborné pečivo. Psomí je chutný chléb podobný naší vece, který se konzumuje prakticky ke každému jídlu. Specialitou jsou tzv. pités, obdoba listového těsta s různými náplněmi. Náplň poznáte podle předpony slova pita. Může být masová (kreato-pita), sýrová (tyro-pita), špenátová (spanako-pita) či pórková (praso-pita).
Něco sladkého na závěr
K nejoblíbenějším dezertům se řadí baklavá, listové těsto plněné ořechy a mandlemi polité medem, dále koblížky (lukomades), samozřejmě zmrzlina (pagoto) a jogurty (jagurti), často s medem a ořechy. V Řecku se hojně konzumuje ovoce jako karpuzi (meloun), peponi (žlutý meloun), stafilia (hrozny), sika (fíky), portokalia (pomeranče), fraule (jahody), rhodakina (broskve) a verikoka (meruňky).
Typické řecké nápoje
Metaxa je tradiční řecká pálenka, tří-, pěti- a sedmihvězdičková. Počet hvězdiček označuje počet let zrání, čím je starší, tím má jemnější chuť. Poprvé ji v roce 1888 připravil Spyros Metaxas.
Kdekoliv v Řecku narazíte na ouzo („úzo“), což je anýzový likér, který se stal řeckým národním nápojem. Má typickou chuť po pendreku a čirou barvu, která se po smíchání s vodou nebo ledem mléčně zabarví.
Krasí je typické místní víno. Pěstují se různé druhy vinné révy pro bílé (lefkó/áspro krasí) i červené víno (kókino krasí), suché (xiró) i sladké. Retsína je řecké víno, nejčastěji bílé, s přídavkem pryskyřice, která mu dodává specifickou chuť.
Pokud si v Řecku objednáte býru, číšník vám přinese zdejší pivo. Počátky řeckého pivovarnictví se pojí s prvním řeckým králem Ottou I., který pocházel z Bavorska. Pivo zde určitě stojí za ochutnání.
Zapomenout nesmíte na silnou řeckou kávu. Při objednávání jakéhokoliv druhu kávy musíte předem říci, kolik cukru chcete. Glykóz je velmi sladká, metrio středně sladká a skéto se podává bez cukru. Frappé je studená káva s pěnou, připravená většinou z instantní kávy v šejkru. Samozřejmě, že si můžete dát i limonádu (limonada), sodu (sóda) nebo obyčejnou vodu (neró).