Fauna a flóra Cookovy ostrovy. Květiny, ptáci a velryby
Cookovy ostrovy jsou bohaté na tropickou faunu i flóru na souši a zejména pod hladinou Tichého oceánu. Během dovolené na Cookových ostrovech máte jedinečnou příležitost vidět vzácné původní druhy v jejich přirozeném prostředí.
Flóra
Z rostlinné říše jsou to v první řadě všudypřítomné kokosové palmy a pestrobarevné květiny, které tvoří nedílnou součást místní kultury. Národní květinou Cookových ostrovů je gardénie nazývaná Tiare Maori. Právě ta zdobí místní ženy i muže a věnec z gardénií je rovněž nejčastějším dárkem na uvítanou pro přijíždějící návštěvníky.
Na ostrovech roste přibližně 200 druhů květin, z nichž mnohé mají blahodárné účinky nejen na oči, ale i mnohé neduhy. Jedním z těchto zázraků je noni, u které se pro léčbu řady onemocnění využívá každá část rostliny.
Fascinující barevnou podívanou nabízejí také tropické stromy. K nejkrásnějším patří delonix královská (též zvaná „hořící strom“) s výraznými červeno-oranžovými květy, kasie obecná s typickými hrozny žlutých květů a několik druhů ibišků.
Fauna
Na Cookovým ostrovech, kromě ovocného netopýra obývajícího ostrovy Rarotonga a Mangaia, nežijí žádné původní druhy savců. Současná, zejména domácí a hospodářská zvířata, tam byla dovezena z Evropy. Zdaleka nejrozšířenější jsou psi a kočky, kromě nich se často setkáte s gekony, kteří se na ostrovech objevili až okolo roku 1990 a rychle se rozšířili.
Podmořský svět Cookových ostrovů
Výjimečným zážitkem je pozorování velryb nejen na širém moři, ale i přímo z pláže. Oceán obklopující Cookovy ostrovy je domovem pro desítky druhů ryb a měkkýšů, vzácní nejsou ani žraloci, manty, mořské okurky a mořské želvy. Už na mělčinách při pobřeží lze vidět celou plejádu tropických ryb.
Laguna kolem Mahiki, zvaného „ostrov perel“, proslula po celém světě zásluhou perlotvorky mořské, dorůstající délky až 30 cm. Řadí se totiž k několika málo místům na světě, kde tito mlži vytvářejí unikátní černé perly.
Pozorování ptactva
Pozorování ptactva je na Cookových ostrovech velkým zážitkem, obzvlášť když se vám poštěstí spatřit celosvětově vzácné druhy. K takovým patří například zástupci drobného pěvce lejskovce polynéského, který je zajímavý tím, že zbarvení jeho peří se s věkem mění.
Lahůdkou nejen pro ornitology představuje návštěva ostrova Atiu, útočiště pro rozmanitou paletu původních ptačích druhů na Cookových ostrovech. Atiu se označuje jako Enua Manu, což doslova znamená „Ostrov ptáků“.