Fauna a flóra v Dominikánské republice
Co roste v Dominikáně a jakou rozmanitou flóru tu můžete vidět?
V Dominikánské republice najdete místa, kde nikdy neprší, i ta, kde déšť ani na den neustane. Zejména v nížinách, ale také na svazích, se vyskytuje subtropický les, bujný zelený porost s množstvím exotických druhů stromů a rostlin. Ze stromů převažují kokosové palmy, mahagon, cedr, divoká oliva, mangrovy a další. V horských oblastech převládají palmy, borovice, kapradiny a stovky druhů orchidejí. V suchých oblastech se daří zejména mnoha druhům kaktusů.
Nenechte si ujít pozorování ptactva nebo velryb hrbatých s mláďaty
Dominikánská republika jako ostrov, tudíž odtržená od rozsáhlé pevniny, postrádá ve své živočišné skladbě větší zvířata. V Karibiku vůbec se savců vyskytuje minimum. Ty, které běžně spatříte, jako jsou domácí zvířata, prasata, koně, nebo kanci, sem byli přivezeni z Evropy. Původní druhy byly díky kácení pralesů a vysazení šelmy promyky, která měla částečně zlikvidovat populaci hlodavců, z převážné části zcela vyhubeny.
Dnes na ostrově žije více dovezených než původních druhů. Co se týče původních druhů ptactva, je situace opačná. Je tu přes 200 druhů původních opeřenců, z nichž některé druhy jsou právě tady mnohem krásnější než v jiných koutech světa. Kromě „domácích“ se tu zdržují i zimující ptáci ze Severní Ameriky. Převládá exotické ptactvo, ale najdeme zde například i sovy, vrány, vlaštovky, kolibříky a další.
K endemickým druhům patří například ještěří kukačka, která je typická rudou barvou očí, nebo sova hrabavá, která má oči žluté a opeření hnědé s bílými skvrnami. Zajímavá je také americká poštolka. Ta má zase nad zobákem proužek připomínající knírek. Při migraci hejna tisíců těchto poštolek zahalí celé nebe. Mezi vzácné savce, které tu stále ještě můžete spatřit, patří solenodon a hutia. Vypadají trochu jako krysy, ožívají v noci a žijí převážně v jeskyních. Rozdíl je mezi nimi minimální, snad jen solenodon je o trochu větší „fešák“.
V současné době jsou oba na pokraji vyhynutí. Obojživelníci a plazi se vyskytují zřídka, častěji lze vidět ještěrky a ještěry. Mezi ně patří například dnes již ohrožený leguán nosorožčí nebo leguán Ricordův. Vyskytují se na sušších kamenitých místech, kde rostou kaktusy a trnité keře. Možná vás překvapí, že na ostrově se mimořádně daří americkým druhům krokodýlů. Dosahují délky okolo čtyř metrů a jejich oblíbeným místem je jezero Lago Enriquillo, ke kterému si můžete udělat výlet lodí.
Co se týče mořského světa, kam mimochodem doporučujeme právě tady alespoň nahlédnout, jsou tu k vidění velryby (oblasti Bahía de Samaná a Puerto Plata) nebo kapustňáci. Věděli jste, že váží přes půl tuny a přezdívá se jim mořské krávy? Živí se totiž mořskou trávou a zpravidla žijí celý život pouze na jednom místě. Ve zdejších vodách mají domov také mořské želvy, včetně dosud největší žijící kožatky velké, nebo želvy zelené, u nichž rozhodně neplatí, že želvy musí být pomalé. Tyto želví závodnice mohou plout rychlostí až 32 km/h! Ani to je ale často nezachrání před rybáři. Jejich maso je totiž nejlepší pro přípravu želví polévky. Želvy můžete spatřit zpravidla v lagunách a zátokách u pobřeží.