Chrám v Karnaku
Lokalita: | |
---|---|
Typ: | Náboženské stavby |
Chrám v Karnaku, největší a nejúžasnější
Největším chrámovým komplexem a pamětihodností celého faraonského Egypta je chrám v Karnaku s proslulou sloupovou síní, svatým jezerem a tajemnými hieroglyfy. Jeho prohlídka probíhá proti chronologii času, neboť novější stavby leží u dnešního vchodu a starší z dob Střední říše se nacházejí v zadní části areálu. Celý patří mezi světové dědictví UNESCO.
Chrám v Karnaku, založený Senusretem I. kolem roku 1950 př. n. l., leží na severním okraji Luxoru (starověký Veset). Od břehů řeky Nil je vzdálený jen asi 400 metrů, od letoviska Hurghada zhruba 280 kilometrů.
Vydejte se na prohlídku chrámů v Karnaku
Vstup do komplexu, zhruba 1 500 let budovaného faraóny jako Thumose I., Thumose III., Hatšepsut, Haremheb, Ramesse I., libyjskými králi a Ptolemaiovci, tvoří první pylon (brána). Za ním se rozkládá největší chrámové nádvoří celého Egypta o rozloze 8 tisíc metrů čtverečních. Uprostřed se tyčí 21 metrů vysoký sloup, vlevo od vchodu je chrám Sethiho II., vpředu vpravo chrám Ramesse III. a severně muzeum pod širým nebem.
Po stranách druhého pylonu jsou dvě kolosální sochy Ramesse II. z růžové žuly a vlevo 15 metrů vysoká socha krále s malou soškou jeho dcery a manželky. Největší poklad Karnaku tvoří Velký sloupový sál, jehož výstavba trvala 50 let. Třetí pylon pochází z doby Amenhotepa III. Na úzkém nádvoří mezi třetím a čtvrtým pylonem bývaly 4 žulové obelisky, z nichž zůstal jen jeden, vysoký 23 metrů a vážící 143 tun.
Čtvrtým až šestým pylonem se přichází do nejvyšší svatyně, kde se ukrýval posvátný člun a obraz boha Amóna. Součástí obřadů, symbolizujících denní nebeskou cestu boha slunce Ámona (Réa), bývalo přenesení posvátných bárek na hladinu posvátného jezera nedaleko Velkého Amónova chrámu. Gigantický skarabeus na břehu jezera značí slunce a znovuzrození, sedadla jsou pro diváky večerních představení Zvuk a světlo.
- Neváhejte tedy a navštivte chrám v Karnaku v dosahu Hurghady.