Zádušní chrám královny Hatšepsut
Lokalita: | |
---|---|
Typ: | Náboženské stavby |
Zádušní chrám královny Hatšepsut poblíž Vesetu
Zádušní chrám královny Hatšepsut archeologové objevili v 19. století jako hromadu trosek, přitom se skládá z několika teras. Spodní terasa byla kdysi obklopena kvetoucími zahradami a papyrovými plantážemi. Střední terasa má podobu kolonády a po stranách pilířových chodeb jsou dvě kaple. Horní terasa je kvůli restaurátorským pracím dosud uzavřena.
Rekonstruovaný chrám královny Hatšepsut (Džeser-Džeseru či „Nejposvátnější z posvátných“) stojí na úpatí 300 metrů vysoké skalní stěny. Je to v lokalitě Dér el-Bahrí na západním břehu Nilu nedaleko města Luxor. Hurghada je odsud vzdálená asi 270 kilometrů, Marsa Alam ještě o 100 kilometrů dále.
Vydejte se ve stopách legendární Hatšepsut
Královna Hatšepsut (Maatkare), její život i vláda nad Egyptem jsou pro egyptology ještě stále docela nevyřešenou hádankou, o to větší je však inspirací pro autory historických románů. Po smrti svého otce Thumose I. se provdala za nevlastního bratra Thumose II. Po jeho předčasném skonu se stal jediným dědicem její nevlastní, neplnoletý syn Thumose III., jehož jménem vládla jako regentka a na trůně se udržela 22 let.
Když se Thumose III. konečně dostal k moci, nechal jméno nenáviděné macechy vymazat ze všech chrámů, soch, staveb a památníků a tím vlastně i z celé historie. Za to, že dnes můžeme obdivovat její terasovitě postavený zádušní chrám, vděčíme architektovi Senenmutovi a především archeologům a restaurátorům.
- Neváhejte tedy a navštivte zádušní chrám královny Hatšepsut v dosahu Hurghady.