1. Fischer.cz
  2. Indie
  3. Důležité informace

Důležité informace z Indie

Indie-Vitejte-v-Indii.jpgZákladní informace, které vám usnadní pobyt v Indii.

Státní zřízení

Indie je federativní parlamentní republikou, která vznikla vyhlášením nezávislosti na Velké Británii 15. srpna 1947. V jejím čele stojí prezident a předseda vlády.

Administrativní členění

Indická republika se dělí na 29 spolkových států, čítajících na 600 okresů. Její součástí je též 7 svazových teritorií, speciálních administrativních jednotek, jako jsou například hlavní město Nové Dillí či Lakadivské, Andamanské a Nikobarské ostrovy.

Časový posun

Přestože Indie svou rozlohou překrývá 2 časová pásma, na celém jejím území platí jednotný čas. Pásmo je posunuto o 5,5 hodin před GMT a o 4,5 hodiny před středoevropským. Letní čas se v Indii nepoužívá. Pokud tedy u nás máme 12 hodin, v Indie je aktuálně 15.30 hodin, v zimě ještě o jednu hodinu více.
  • Během zimního času: Indie + 4,5 hodiny
  • Během letního času: Indie + 3,5 hodiny

Úřední jazyk

Úředními jazyky v Indii jsou angličtina a hindština.

Měna a peníze

Oficiálním indickým platidlem je indická rupie (INR), která se dělí na 100 paisů. Pozor, není volně směnitelná a nesmí se vyvážet ani dovážet. Směnný kurz v roce 2016 činí zhruba 0,36 rupií za 1 Kč.

Komunikace

Internet

Zejména ve větších městech je Indie velmi dobře pokrytá internetem. Wi-fi signál je k dispozici vesměs zdarma v hotelích, restauracích, obchodních centrech či známých turistických oblastech. I na internetové kavárny tu narazíte téměř na každém kroku, cena za použití nepřekračuje (v přepočtu) 30 Kč za hodinu. Komplikovanější je situace v zapadlejších a chudších částech země, kde jsou některé od spojení oblasti téměř odříznuty.

Pošta

Poštovní služby jsou v Indii laciné a vesměs spolehlivé. Úřady bývají otevřeny zhruba od 9 do 17 hodin, známky koupíte výhradně na poštách, pohledy téměř ve všech obchodech nebo v hotelích. Zásilka putuje do ČR kolem 10 dnů.

Telefonování

Pořídíte-li si v Indii předplacenou SIM kartu, je místní volání velmi levné a po celé zemi mluvíte za necelých 30 haléřů za minutu. Mezinárodní hovory do ČR stojí kolem 6 korun za minutu. Získání SIM karty však není na většině míst Indie snadné, musíte mít kompletní cestovní doklady a vyplnit složitý formulář. Proto je nejlepší obrátit se ve velkých městech přímo na kancelář některého z větších operátorů jako Vodafone nebo Airtel, kde je pořízení snadnější. SIM kartu poté snadno dobijete na běžných terminálech v obchodech.

Důležitá telefonní čísla

  • Policie: 102
  • Hasiči: 101
  • Záchranná služba: 100

Kontakty na úřady

Velvyslanectví ČR v Dillí

(Embassy of the Czech Republic)
50-M, Niti Marg
Chanakyapuri
110 021 New Delhi

Provozní hodiny: pondělí až pátek, 8.00 až 16.30 hodin.

Zdravotní péče

Ve velkých městech Indie je zdravotní péče na poměrně vyspělé úrovni, doporučuje se však využívat výhradně soukromé kliniky. V odlehlejších oblastech je situace daleko horší, proto se do nich vydávejte jen:

  • v dobré kondici,
  • se sadou všech doporučených očkování, zejména proti hepatitidě A a B, choleře, tetanu a tyfu,
  • s dostatečnou zásobou běžných léků a nejnutnějšího zdravotnického materiálu pro případ úrazu.

V některých koutech nezapomeňte ani na antimalarika!

Indie nemá s ČR uzavřenou dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto před cestou uzavřete komplexní zdravotní pojištění a připravte se na to, že veškerá ošetření či hospitalizace budete muset na místě platit v hotovosti. V Indii vždy zásadně pijte pouze balenou vodu, používejte ji i na čištění zubů či omývání ovoce a zeleniny a pravidelně si myjte ruce! Vyhnete se tak celé řadě nepříjemných a mnohdy i nebezpečných střevních infekcí.

Celní předpisy

Do Indie smíte bezcelně dovézt maximálně 2 litry alkoholu, 100 cigaret nebo 25 kusů doutníků na osobu. Lze importovat běžně používané předměty denní potřeby a turistické vybavení (notebooky, telefony či videokamery), jež jste povinni i zpět vyvézt. V případě dražší techniky a sporných zařízení je lepší při vstupu vyplnit formulář Tourist Baggage Re-Export Form a nechat si jej potvrdit celníky, aby vám věci při odjezdu nebyly cleny či dokonce zabaveny.

Co se nesmí vyvážet

Z Indie je zakázáno vyvážet především slonovinu, zlato a drahé kovy v jiné formě než šperky, více než stoleté starožitnosti či rukopisy starší 75 let. Pro vývoz šperků z drahých kovů v ceně nad 100 tisíc INR je nutno mít speciální povolení Indické centrální banky.

Při dovozu peněz nebo jiných cenností přesahujících hodnotu 5 tisíc USD jste povinni informovat celní kontrolu. Místní měnu lze dovést do maximální výše 25 tisíc INR. Vývoz rupií je zakázán a je povoleno vyvést pouze množství, které jste si přivezli a oznámili písemně na formuláři Currency Declaration Form. Totéž platí i pro valuty.