1. Fischer.cz
  2. Jamajka
  3. Důležité informace

Důležité informace o Jamajce

Pohoda-na-Jamajce.jpg

Toto je Jamajka, vítejte! Přečtěte si pár řádků na úvodní seznámení. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.

Státní zřízení

Jamajské království je parlamentní konstituční monarchií v rámci Commonweathu. Oficiálně je hlavou státu britská královna, zastoupená generálním guvernérem a předsedou vlády.

Administrativní členění

Země je administrativně rozdělena do tří hlavních krajů Cornwall, Middlesex a Surrey, které se dále dělí na čtrnáct okresů.

Hlavním městem Jamajky je Kingston s 540 tisíci obyvatel, jenž je také samostatným okresem. Dalšími velkými městy jsou Spanish Town se 110, Portmore s 94 a Montego Bay s 84 tisíci obyvateli. Úředním jazykem je angličtina.

Úřední jazyk

Úředním jazykem na Jamajce je angličtina.

Časový posun

Na Jamajce je časový posun mínus šest hodin oproti zimnímu středoevropskému času, mínus sedm hodin oproti času letnímu. Pokud u nás máme například 12 hodin, na Jamajce mají 6 hodin ráno. V létě, kdy v ČR vládne letní čas, se rozdíl zvětšuje a na Jamajce je teprve 5 hodin.

  • Během zimního času: Jamajka - 6 hodin
  • Během letního času: Jamajka - 7 hodin

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je jamajský dolar (JMD), který se dále dělí na sto centů. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 50, 100, 500, 1 000 a 5 000 JMD a mince jednocentová, deseticentová, 25 centů a 1, 5, 10, 20 JMD.

Vhodným místem ke směně peněz jsou banky ve větších městech, případně v turistických centrech.

Komunikace

Internet

Pokrytí internetem je na Jamajce vcelku dobré, zejména v turistických oblastech a městech. V hotelích bývá vesměs k dispozici počítač s internetem, popřípadě bezdrátové připojení. Ve větších městech existují internetové kavárny, jejichž obvyklá taxa se pohybuje mezi třemi až šesti americkými dolary za hodinu.

Pošta

Poštovní úřady najdete ve městech i na venkově. Pohledy a známky lze zakoupit téměř ve všech obchodech, zásilka do České republiky putuje zhruba čtrnáct dnů. Pošty bývají otevřeny ve všední dny mezi devátou a sedmnáctou hodinou.

Telefonování

Telekomunikační služby GSM jsou na velmi slušné úrovni. Ostrov je naštěstí pokrytý, s vyjímkou odlehlé vnitrozemské oblasti dobře, roaming funguje bez větších problémů. Ve městech a turistických lokalitách je k dispozici také síť telefonních budek na karty, které lze zakoupit na poštách a v obchodech.

Typicke-pobrezi-Jamajky.jpg

Důležitá čísla

  • Hasiči: 110
  • Záchranná služba: 110
  • Policie: 119

Kontakty na úřady

Honorární konzulát Kingston

King Street 93
Kingston
E-mail: kingston@honorary.mzv.cz
Telefon: +01 876 922 61 92, +01 876 922 49 03
Web: www.mzv.cz/washington. (Úřad má diplomatickou působnost i pro Jamajku.)

Zdravotní péče

Zdravotní péče je na Jamajce na poměrně vyspělé úrovni a je poskytována převážně soukromými zařízeními. Je proto rozumné uzavřít před cestou dostatečné zdravotní pojištění. V případě nutnosti ošetření se platí ihned na místě. Existují zde i státní kliniky, není však doporučeno je využít z důvodů horší péče a relativní zaostalosti.

Nepodceňte při cestě na Jamajku opravdu nic a pořiďte si dobře vybavenou lékárničku obsahující léky proti průjmu a zvracení, horečce či nachlazení, zánětu a alergickým reakcím. Nezapomeňte na repelent a přípravek zmírňující štípnutí bodavým hmyzem.

Celní předpisy

Lze vyvážet jeden litr alkoholu a vína, jeden karton cigaret, 250 g tabáku, 340 ml toaletní vody, 150 g parfémů, suvenýry do maximální hodnoty 1 000 JS a osobní věci. Je zakázán dovoz i převoz drog, střelných zbraní, zemědělských produktů a zvířat s výjimkou britských. Vyvézt je dovoleno zboží a suvenýry v hodnotě nepřesahující 18 000 korun.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Jamajce.)