Připravte se ještě před cestou do Mexika na několik zásadních odlišností, které by vás mohly v destinaci zaskočit. Přečtěte si nejdůležitější doporučení a tipy, které vám na dovolené v Mexiku ušetří spoustu starostí.
Elektrický proud
Elektrická síť v Mexiku pracuje s napětím 127 V o frekvenci 60 Hz. Do mexických zásuvek sedí ploché konektory typu A s dvěma kolíky a typu B se třemi kolíky. Stejné se používají například také ve Spojených státech a v Kanadě. V každém případě se do hotelu vybavte adaptérem.
Pitná voda
V mexických letoviscích, včetně nejoblíbenějších jako Puerto Vallarta, Cancún a Nuevo Nayarit se obecně turistům doporučuje pít pouze balenou vodu. Drtivá většina resortů sice odebírá vodu naprosto splňující přísná bezpečnostní kritéria, cestovatelům z různých koutů světa však často nechutná. Někdy může vzhledem k jinému složení způsobit i žaludeční nevolnost.
Bezpečnost a kriminalita v mexických turistických letoviscích
Bezpečnostní situace v zemi není příliš stabilní. Největší počet trestných činů se soustřeďuje do velkých měst Ciudad de México, Ciudad Juarez a Tijuana. Ovšem státy Quintana Roo (Mayská riviéra), Yucatán, Jalisco (Puerto Vallarta) a Nayarit (Nuevo Nayarit) patří v Mexiku mezi nejbezpečnější oblasti.
Přesto doporučujeme nechávat cennosti a větší obnos peněz v hotelových trezorech. Na ulicích se mohou pohybovat kapsáři, proto je dobré střežit si své osobní věci. V noci se raději nevydávejte sami do ulic, ani na vyjížďky.
Pravidla opalování na mexických plážích
Jako ve všech destinacích zalitých horkým sluncem, i v Mexiku je nezbytné myslet na ochranu pokožky. Pořiďte si krémy s vysokými ochrannými faktory, pokrývku hlavy a vždy (nejen na pláži) u sebe mějte dostatek vody. V případě pobytu na slunci pijte až tři litry tekutin denně.
Kde se v Mexiku opalovat „nahoře bez“ a kde nudismus vadí
Dámy by měly mít na paměti, že opalování bez jakékoliv části plavek je zakázáno. Mexičané jsou katolíci a nahota se netoleruje. Výjimku tvoří několik skrytých pláží a resorty, které jsou vyloženě pro nudisty určené. V nich si po celou dobu pobytu na pláži opravdu můžete vystačit jen s ručníkem.
Jazyky, kterými se v Mexiku hovoří
Úředním jazykem je v Mexiku španělština. Zemi však charakterizuje nesmírná jazyková rozmanitost, přesný počet používaných indiánských jazyků ani není definován. Odhady jdou od desítek po stovky, jelikož hranice mezi jazykem a dialektem zde není zcela přesně určena. Nejrozšířenějšími indiánskými jazyky v Mexiku jsou nahuatl (aztéčtina), mayština, mixtéčtina a zapotečtina.