Karpathos a jeho příroda
Kdysi byl Karpathos porostlý hustými lesy, hlavně piniemi a duby, říkalo se mu „zelený ostrov“ a v oblasti mezi obcemi Spóa a Olympos se dokonce plánovalo založení přírodního parku. Do soustavy chráněných území Natura 2000 dnes patří například Kyra Panagia, severní Karpathos (s největší populací ohroženého druhu tuleně středomořského v Evropě) a ostrov Sária.
Flóra na Karpathu se omezuje na skromnou vegetaci
V současnosti zde lesní zeleň spatříte minimálně a zavděk musíte vzít hlavně keřovitým makchiím. Díky spodním vodám se tu daří divokým květinám a mnoha druhům plodin. Během jarních toulek vnitrozemím určitě narazíte na nespočet orchidejí, kopretin, narcisů, pivoněk, sasanek, šafránu, vlčího máku a kapradin.
Musíte si však pospíšit, kvůli suchému počasí po nich už v květnu není ani památky. Léto zdejší svahy provoní šalvěj, tymián, rozmarýn a oregano. Stejně jako na jiných řeckých ostrovech, ani na Karpathu nechybí olivovníky a vinná réva.
Faunu na Karpathu reprezentují rozmanití živočichové
Na ostrově Karpathos můžete vidět ještěrky, mloky, nejedovaté plazy, žáby či želvy. Na zimu sem, zvláště na ostrov Sária, přilétají ptáci včetně slavíka, volavky, jeřába popelavého, káněte, orla a vzácného ostříže jižního.
Na pastvinách jsou nejrozšířenější ovce, kozy a osli. Velcí savci se tu nevyskytují, z menších při troše štěstí narazíte na zajíce, lasice, kuny a netopýry. Ve vodě žije mnoho druhů ryb, chobotnice, měkkýši, sem tam se objevují delfíni.