Peloponéská příroda je zelená, avšak nepříliš bohatá

Na území Peloponésu se nachází množství přírodních krás zahrnujících hory, vodopády, jeskyně a jezera. Tomu odpovídá i počet zdejších chráněných oblastí, k nimž patří také:

  • les Strofilia (Strofilia Forest-Kotakhi Wetland) u Lakopetry s písečnými dunami a s lagunami Prokopos a Limni Lamia,
  • horské rezervace v okolí Kalavryty (Dasos Ethnikis Anexartisias, Krastoni-Sokara atd.),
  • laguna Kotychi nedaleko Killini.
Recko-14-Pelopones-Prirodni-rezervace-Strofilia-Forest.jpg

Postupujete-li od moře do vnitrozemí, většinou se z pobřežních rovin rychle dostanete do podhůří divokých peloponéských hor. Nejprve však musíte minout četná políčka s rachotícími traktůrky či líně se ploužícími oslíky, ovocné a olivové sady, vinohrady a upravené zahrádky. Zemědělství patří v těchto oblastech k nejdůležitějším zdrojům obživy místních obyvatel.

Fauna a flóra Peloponésu

Bohatá středomořská vegetace často pokrývá svahy do nadmořských výšek kolem 1 300 metrů, dál se vypínají už jenom skaliska, osvěžená horskými loukami. S podobným charakterem krajiny se setkáte v nejvyšších horách Taygetos na jihu (šplhají až do 2 407 metrů nad mořem), v úchvatném Chelmosu na severu i v půvabném masivu Parnon (Malevos) na jihovýchodě.

V často liduprázdných krajích centrálního Peloponésu se daří řadě živočišných druhů, především obratlovcům, plazům a ptákům. Vzhledem k oddělení poloostrova od pevniny Korintským kanálem je však jeho biodiverzita omezená a ze savců se můžete setkat například jen se zajíci, liškami nebo srnčí zvěří.