Olympie, kolébka olympiády
Lokalita: | |
---|---|
Typ: | Památka UNESCO |
Olympie, rodiště olympijských her
Asi nejsilnějším magnetem Peloponésu je starověká Olympie, více jak jedno tisíciletí místo konání antických olympijských her. Její součástí je starobylý olympijský stadion, chrámy a archeologické muzeum. V roce 1989 se stala součástí kulturního dědictví UNESCO.
Archeologický park Olympie se rozkládá pod Kronovým pahorkem v malebném údolí, kde největší peloponéská řeka Alfios pohlcuje o něco menší Kladeos. Je to asi 20 km od velkého města Pyrgos a 25 km od pobřeží Jónského moře.
Jak se bojovalo o olivový věnec
Za vznikem olympijských her stáli podle pověstí antičtí hrdinové Pelops a Héraklés, z historického hlediska se poprvé uskutečnily již v 11. století př. n. l. Ze začátku se konaly v posvátném okrsku Altis (kde si zároveň trojnásobný vítěz mohl nechat postavit sochu), teprve později na stadionu. Během konání her fungovala tzv. ekecheira („svatý mír“), dočasný smír mezi znesvářenými řeckými obcemi.
V jakých disciplínách se na starověkých olympijských hrách soutěžilo:
- Běh prostý na jednu délku stadia (192,27 m),
- běh prostý tam a zpátky (384,54 m),
- vytrvalostní závod v délce 24 stadií (4,5 km),
- olympijský pětiboj (běh, skok z místa do dálky, hod oštěpem, hod diskem a pěstní zápas),
- zápas pankration (volný styl bez použití zbraní),
- závody koňských spřežení (okruh 7 km na hippodromu)
Úpadek a pád olympijských her
Vrcholem historie her se stala Olympiáda v roce 67 za účasti císaře Nerona. Ovšem roku 393 je křesťanský římský císař Theodosius zakázal kvůli jejich pohanskému původu. Opuštěný a náplavami zanesený olympijský areál objevili až němečtí archeologové v 70. letech 18. století.
V chrámu bohyně Héry se teď každé dva roky zapaluje olympijský oheň. Dnešní obec Olympia (Olymbia) slouží v podstatě jako návštěvnické centrum a ukrývá několik malých muzeí (muzeum současných olympijských her, muzeum historie zdejších vykopávek, historické muzeum).
- Neváhejte tedy a navštivte Olympii na Peloponésu.