Monemvasia
Lokalita: | |
---|---|
Typ: | Letovisko |
Monemvasia, dovolená pod úžasnou skálou
Malebné turistické středisko Monemvasia se ukrývá na hornatém ostrově stejného názvu pod mohutnou skálou s přezdívkou „Gibraltar východu“. Je to asi 200 metrů od východního pobřeží poloostrova Epidaurus Limera na jihovýchodě Peloponésu. S pevninou spojuje ostrůvek dlouhý asi 1,5 kilometrů silnice procházející pobřežním městem Gefyra. U Sparty se napojuje na dálnici A71 vedoucí přes Megalopoli až do 350 kilometrů vzdálených Athén, kde je mezinárodní letiště.
Možnosti koupání kolem Monemvasie
Okolí středověké Monemvasie patří díky panoramatu skalnaté hory k nejoriginálnějším v celém Řecku. Řada zdejších kamenných domů se sice změnila na ubytovací zařízení, avšak pořád zde zůstalo hodně z původní historické atmosféry. Užijí si tady především zájemci o aktivní dovolenou v místech, dosud jen minimálně zasažených turistickým ruchem.
- Bude vás zajímat: Jak teplé je moře u Peloponésu?
Pobřeží kolem Monemvasie tvoří skála prudce vystupující z Myrtoánského moře, proto tu nenajdete klasické pláže. Jisté možnosti koupání nabízejí skalní terasy. Městské pláže s délkou asi 300 metrů a bohatým vybavením lehátky, slunečníky i občerstvením jsou až v Gefyře. Značnou dávku rozmanitosti poskytují pláže v Xifias měřící dohromady několik stovek metrů. Jejich povrch je písčitý, místy s oblázky a nechybní na nich nabídka vodních sportů.
Další rekreační střediska poblíž Monemvasie
Monemvasia a tipy na aktivity
Základní infrastrukturu sice v Monemvasia nepostrádá, avšak větší možnosti nákupů, stravování a zábavy jsou dostupné v 500 metrů vzdálené Gefyře disponující i např. marinou a půjčovnou bicyklů. Největší zážitek v letovisku poskytují procházky úzkými, dlážděnými uličkami a množství pěšky snadno dostupných vyhlídek v čele se zříceninou hradu (Kastro) a kostelem Aghia Sofia. Kam dále se z Monemvasie vyplatí zajet během dovolené na Peloponésu?
- Do významného přístavu Korintu,
- na prohlídku chrámu boha Asklepia v Epidauru (UNESCO),
- za projížďkou romantickou kalavrytskou železnicí,
- do zaniklého města Mystras (UNESCO).