Důležité momenty v historii Santorini

Dnešnímu souostroví Santorini dala v 17. století před naším letopočtem vzniknout mohutná sopečná erupce někdejšího starověkého ostrova Théra. Byl to podle doložitelných historických pramenů jeden z největších sopečných výbuchů v dějinách lidstva. Pro představu: jeho síla činila asi 160 tisíc hirošimských atomových pum dohromady.

Vulkanický původ Santorini

Někteří historici erupci spojují s jednou z deseti biblických ran egyptských. A Platón se Solónem dokonce s pověstí o „šťastných ostrovech potopených v moři“, tedy o bájné Atlantidě.

Exploze za sebou v každém případě zanechala ohromný kráter, který rychle zaplnila mořská voda. Po jeho obvodu tak vzniklo současné Santorini a několik menších ostrůvků. Sopečný původ Santorini je patrný po celém souostroví, na první pohled například zbarvením pláží do černa a dokonce i do červena.

Krater-Santorini.jpg

Nečekané kořeny slova Santorini

Napadlo vás, že Santorini vlastně znamená ostrov svaté Ireny?
Biskupem baziliky sv. Ireny na Santorini se roku 1477 stal Augustin Luciani, který poté působil až do své smrti v českém království (pohřben je v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí).

Na cestě do jednotného Řecka

V roce 1579 si ostrov Santorini podmanila Osmanská říše. Nezávislost na ní získal roku 1821, součástí sjednoceného Řecka se stal o 9 let později.

Trocha legend k historii patří

Věřili byste, že ještě na začátku 19. století se lidé zuby nehty bránili návštěvě Santorini, protože se říkalo, že je v moci upírů? Dnes patří Santorini k nejvyhledávanějším cílům pro dovolenou a je také jedním z nejoblíbenějších míst ke konání svatby a prožití líbánek.