Poloha a geografie Thassosu. Kde se nachází a jaký má povrch?
Thassos, nejsevernější řecký ostrov, leží v Thráckém moři, severní části Egejského moře. Administrativně se řadí do kraje Východní Makedonie a Thrákie. Od řecké pevniny ho dělí jenom 8 kilometrů a s městy Kavala a Keramoti ho spojuje trajektová doprava. Asi 60 kilometrů východně od Thassosu se vypíná ostrov Samothraki a zhruba 40 kilometrů jihovýchodně se táhne poloostrov Athos (součást Chalkidiki).
Geografie Thassosu: rozloha, povrch, vodstvo
Rozloha 379 kilometrů čtverečních (tedy více než Lefkada, Karpathos či Kos, ale méně než Zakynthos, Samos nebo Korfu) dělá z Thassosu dvanáctý největší ostrov Řecka. Má přibližně oválný tvar a z jeho převážně kopcovitého povrchu nejvýše vystupuje hora Ypsarion (1 204 metrů n. m.). Ze svahů stéká k moři řada potoků či sezónních říček (v závislosti na dostatku vody při zimních a jarních deštích). Nejvýznamnější vodní plochu představuje přehradní nádrž Marion.
Obyvatelstvo a ekonomika Thassosu
Na Thassosu žije přibližně 14 tisíc lidí, během letní turistické sezóny se tento počet samozřejmě výrazně navyšuje. Přístav a hlavní město Limenas (Thassos) na severu má kolem 3 tisíc stálých obyvatel. Další významná městečka jsou Limenarie a Potos na jižním pobřeží.
Nejdůležitějším odvětvím hospodářství Thassosu je v poslední době turistický ruch. Daří se zemědělství (olivy, vinná réva), pěstování bylinek na koření (rozmarýn, tymián apod.) a vyváží se vytěžený mramor.