Geografický popis Formentery
Ostrov Formentera je čtvrtým největším ostrovem Baleárských ostrovů. Má celkovou rozlohu 82 kilometrů čtverečních a od sousední Ibizy, s níž tvoří tzv. Pityuské ostrovy (Ostrovy pinií), ho dělí mořská úžina Els Freus, široká zhruba jen 4 kilometry. Španělská pevnina je vzdálená asi sto kilometrů.
Líbezné kopečky a nádherné pláže na Formenteře
Ostrov se skládá ze dvou vápencových masivů vyčnívajících ze Středozemního moře. Jsou spojeny asi 7 kilometrů dlouhým a 5 kilometrů širokým písečným pásem. Východní vysočina má největší vrchol Sa Mola (192 metrů), západní pahorkatina Barbaria se zdvihá v bodě Puig de Guillem do 106 metrů.
Mírně zvlněnou jižní stranu lemují nádherné chráněné písečné pláže, severní úbočí tvoří skalnaté útesy, které se nacházejí u pláží s hrubšími kameny a skalami. V severní části se rozlévají dvě velká slaná jezera Estany Pudent a Estany des Peix a staré solné plošiny.
Obyvatelstvo a hospodářství Formentery
Formentera má asi 7 500 obyvatel převážně katalánské národnosti. Většinu tvoří římští katolíci. Největší městečko se jmenuje Sant Francesc de Formentera. Hlavní silnice z přístavu La Sabina propojuje nejzápadnější bod ostrova, Cap de Barbaria, s nejvýchodnějším bodem Punra des Far a malým komplexem Es Pujols.
Do 60. let 20. století byla Formentera soběstačným ostrovem zemědělců a rybářů. Všechno se změnilo s příchodem cestovního ruchu, v němž dnes pracuje až 80 procent všech obyvatel a ostrov z něj má většinu příjmů.