Geografie Ibizy: vše od mořského pobřeží až po vrcholky hor

Ibiza je součástí Baleárských ostrovů a společně s Formenterou tvoří součást tzv. Pityuských ostrovů (Islas Pitiusas). Jméno Pityusy (Ostrovy pinií) dostaly proto, že jsou plné středomořských borovic.

Velikost a poloha Ibizy

Ibiza, třetí největší z baleárského souostroví, má rozlohu 571 kilometrů čtverečních, délku pobřeží 210 kilometrů a patří k ní i 48 malých ostrůvků. Na délku měří 41 kilometrů a v nejužší části 21 kilometrů. Nejblíže se nachází ostrov Formentera, pevninské Španělsko je vzdáleno necelých 100 kilometrů.

Spanelsko-06-Ibiza-Pohled-na-ostrov-Ibiza-ze-Stredozemniho-more.jpg

Sa Talaiassa, nejvyšší vrchol Ibizy, má výšku jen 475 metrů. La Sierra de Portmany a Els Almuts jsou dva největší horské hřebeny. Pohoří dělí úrodná nížina, táhnoucí se od zálivu San Antonio ke Cala San Vicente. Právě tady teče i jediná řeka Baleárských ostrovů Santa Eulalia. Tedy spíše zbytek řeky – dnes je totiž už téměř vyschlá.

Obyvatelstvo Ibizy a jeho vyznání

Na Ibize žije okolo 150 tisíc obyvatel, 10 procent z nich jsou cizinci, kteří tu žijí trvale. Ibiza se dělí na pět městských obcí, tzv. municipis. Hlavní a největší město se jmenuje Eivissa. Má 50 tisíc obyvatel a rozkládá se na jihovýchodním pobřeží. Další větší města jsou Sant Antoni de Portmany, Sant Joan de Labritja, Sant Josep de sa Talaia a Santa Eularia des Riu.

Státním náboženstvím je v celém Španělsku katolictví. Na Ibize se konají mše v desítkách katolických kostelů, zúčastnit se lze ale i protestantských bohoslužeb. Jestliže se budete chtít podívat do kostela jako turisté, přiměřeně tomu přizpůsobte oděv.

Ekonomika Ibizy

Do 60. let 20. století byla Ibiza soběstačným ostrovem zemědělců a rybářů. Vyvážela hlavně sůl, každoročně až 70 tisíc tun. Obrat nastal s příchodem turistiky, na které dnes ekonomika zcela závisí. Turistický ruch tvoří 98 % ekonomiky ostrova. Potraviny a ostatní zboží se dovážejí z pevniny. Ibiza láká zejména mladé lidi, kteří si sem přijíždějí užívat nočního života.