Poloha a geografie Bulharska
Zeměpis Bulharska
Poloha
Bulharsko má rozlohu 110 910 kilometrů čtverečních a nachází se na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Sousedí s pěti státy: na severu s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem, na jihovýchodě s Tureckem. Jeho východní hranici tvoří vody Černého moře.
Povrch
Bulharsko je země plná krásných pláží, ale i horských masivů a údolí. Střed jeho území protíná od západu na východ pohoří Stará Planina. Směrem na jih od hlavního města Sofie se nachází horský masiv Vitoša.
Hornatý je také jihozápad Bulharska, kde se vypínají mohutná pohoří Pirin a Rila s nejvyšší horou Balkánského poloostrova Musala (2 925 m n. m.). Severním směrem se táhne Dolnodunajská nížina a jižním Hornothrácká nížina.
Mořské pobřeží
Černomořské pobřeží je v Bulharsku dlouhé 378 kilometrů a sahá od rumunské hranice na severu až k hranicím Turecka na jihu. Nabízí překrásné pláže s bílým pískem, rozmanitou přírodu, téměř tropické lesy a močály plné vzácného ptactva.
Obyvatelstvo Bulharska
Bulharsko má kolem 7 milionů obyvatel (v metropoli Sofie žije 1,3 miliónu obyvatel), z nichž tvoří zhruba 10 % Turci a 5 % Romové. Turecká menšina je poměrně významná, proto v oblastech, kde žijí převážně Turci, se v úředním styku toleruje kromě bulharštiny také turečtina. Tomu odpovídá i náboženské složení. Přes 80 % Bulharů vyznává pravoslavnou církev, více než 10 % obyvatel jsou muslimové.
Zde, na rozhraní Evropy a Asie, se mísí národy a kultury více než 3 000 let. Setkáte se tu s thráckými hrobkami, řeckými chrámy, římskými lázněmi i byzantskými pevnostmi.