Doprava a přeprava v Chorvatsku
Silniční síť v Chorvatsku je poměrně hustá a neustále se zlepšuje. Země v poslední době výrazně investovala především do rozvoje své dálniční sítě. Její celková délka již dávno překročila 1 000 kilometrů a umožňuje rychlou cestu z Istrie až na jih Dalmácie.
Dálniční poplatky (cestarina) jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní projetý úsek dálnice. Mýtné se platí též za přejezd mostu na ostrov Krk a za rychlostní silnice na Istrijském poloostrově (takzvaný Istrijský ypsilon), včetně tunelu Učka.
Informace o aktuální výši poplatků na většině dálnic je možné nalézt na webu www.hac.hr. Informace o úseku dálnice mezi hraničním přechodem Macelj a Záhřebem přináší stránka www.azm.hr a o komunikacích na Istrii server www.bina-istra.com. Ceny pohonných hmot a seznam plynových stanic najdete na webech www.hak.hr a www.ina.hr.
Na co si dát při řízení v Chorvatsku pozor
Řidiči musí být obzvláště během prázdnin připraveni na hustý provoz a časté kritické situace. Věnujte řízení vozidla zvýšenou pozornost a dodržujte při jízdě pravidelné přestávky. Nejčastějšími příčinami nehod českých občanů na chorvatských komunikacích jsou právě únava po dlouhé jízdě, nepřiměřená rychlost a nedodržování dostatečné vzdálenosti v koloně.
V Chorvatsku je sice povoleno až 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče, nicméně v případě dopravní nehody je požití alkoholu považováno za zásadní přitěžující okolnost. Vyvarujte se proto konzumace alkoholu před nebo během jízdy.
Zákazy a rychlosti na chorvatských silnicích
Během řízení je zakázáno používat mobilní telefon s výjimkou přístrojů hands-free. Dítě mladší 5 let musí vždy sedět v dětské autosedačce a všichni cyklisté do 16 let jsou povinni mít při jízdě bezpečnostní přilbu.
Nejvyšší povolená rychlost na chorvatských dálnicích je 130 kilometrů za hodinu, na komunikacích pro motorová vozidla 110 kilometrů, mimo obce 90 kilometrů a v obci 50 kilometrů za hodinu. Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště, zejména na obecních komunikacích.
Silniční pokuty v Chorvatsku
Pozor také na placení pokut, i těch drobnějších. Pokud řidič odmítne zaplatit blokovou pokutu policii na místě, je řešení přestupku v Chorvatsku předáno příslušnému přestupkovému soudu. Pro zajištění přítomnosti řidiče během řízení nebo následného výkonu trestu může policie zadržet pas či občanský průkaz cizího státního příslušníka na dobu až 8 dnů.
Pokuty za přestupky byly v poslední době výrazně navýšeny. Překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec se trestá peněžitou pokutou v rozmezí 500 až 7 000 HRK, v obci pokutou v rozmezí 300 až 15 000 HRK. V krajních případech, včetně nezaplacení pokuty, může soud udělit řidiči trest odnětí svobody až na 60 dnů.
V případě dopravní nehody je nutné, aby si provozovatel vozidla od policie vyžádal záznam o poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není dovoleno z Chorvatska vycestovat.
Po silnici s autem z půjčovny
V Chorvatsku velmi dobře funguje síť místních autopůjčoven i mezinárodních řetězců jako Europcar, Hertz nebo Sixt. Automobil si můžete zapůjčit v kamenných pobočkách ve městech i v jejich zastoupeních na recepcích hotelů či na letištích.
Po Chorvatsku trajektem
V Chorvatsku funguje díky dlouhému a členitému pobřeží, lemovanému stovkami ostrůvků a poloostrovů, velice rozvinutá trajektová doprava.
Se společností Jadrolinija si můžete nejen zpříjemnit cestu do místa prázdninového pobytu, ale také udělat pěkný výlet podél chorvatských břehů.
Trajekty pro cestu na ostrov Lošinj
Cesta autem na ostrov Lošinj vede nejprve přes ostrov Krk, spojený s pevninou placeným mostem. Pokračuje trajektem na ostrov Cres a po něm silnicí až na Lošinj, kdy je třeba využít dalšího mostu. Toho si však kvůli jeho délce 10 metrů možná ani nevšimnete.
- Linka 332: Valbiska (Krk) - Merag (Cres)
- Linka 334: Brestova (Krk) - Porozina (Cres)
Trajekty pro cestu na ostrov Brač
Trajekty plující ze Splitu jsou komfortnější, z horní otevřené paluby lze pozorovat okolní krajinu, vnitřní prostory zahrnují i bar s občerstvením. Během letní sezóny je vhodné dostavit se do přístavu alespoň hodinu před vyplutím.
- Linka 631: Split - Supetar (45 minut)
- Linka 638: Makarska - Sumartin (40 minut)
Trajekty pro cestu na ostrov Hvar
Trajekty z Drveniku jsou menší a levnější, navíc je hojně využívají zásobovací vozidla. Proto ani tady neuděláte chybu, budete-li v přístavu už hodinu před vyplutím.
- Linka 635: Split - Stari Grad (120 minut)
- Linka 632: Drvenik - Sućuraj (35 minut)
Trajekty pro cestu na poloostrov Pelješac
Přístaviště najdete ve městě Ploče a plavbou do Trpanje si výrazně zkrátíte cestu na poloostrov Pelješac, k němuž je přístup po pevnině oddělen územím Bosny a Hercegoviny.
- Linka 633: Ploče - Trpanj
Trajekty pro cestu na ostrov Mljet
Trajekt vyplouvá z přístavu Prapratno na poloostrově Pelješac a za slabou hodinku dorazí do městečka Sobra na ostrově Mljet.
- Linka 832: Prapratno - Sobra
Vzduchem
Největší mezinárodní letiště Chorvatska se nachází v hlavním městě Záhřebu. Velmi frekventovaná letiště, zejména v letních měsících, jsou také v turistických centrech jako Split, Dubrovník, Zadar či Pula. Další, menší letiště jsou k dispozici a v Osijeku a na ostrovech Krk a Brač. Celé chorvatské území je pokryto množstvím nevelkých sportovních letišť.
Po železnici
Železniční síť zajišťuje spojení především v oblastech na severu a východě. Dalmácie a další přímořské části Chorvatska jsou většinou pro vlaky nedostupné.