Hory, řeky a ostrovy Chorvatska
Při pohledu na mapu zaujme svým neobvyklým tvarem a neobyčejně členitým pobřežím. Chorvatsko je v tomto ohledu v Evropě výjimečné. Víte například, že vzdušnou čárou je to z Osijeku do Dubrovníku 300 kilometrů a po chorvatských silnicích téměř třikrát více?
Chorvatsko sousedí se Slovinskem a Maďarskem na severu a s Bosnou a Hercegovinou, Srbskem a Černou Horou na východě. Díky nebývalému množství poloostrovů, zátok a ostrovů, z nichž největší jsou Krk, Cres, Brač, Hvar a Pag, šplhá délka jeho jadranských břehů k 6 000 kilometrů. Nejvýraznějším poloostrovem tohoto balkánského státu je Istrie.
Malebné Dinaridy a oblíbená Plitvice
Velká část chorvatského území je hornatá, asi 40 procent jeho plochy totiž zabírá Dinárská horská soustava. Tvoří ji řada pohoří, z nichž nejvýznamnější je Biokovo, istrijská Učka a hlavně Velebit s národním parkem Paklenica a devátou nejhlubší propastí světa Lukova jama. Nejvyšší chorvatská hora Sinjal (1 831 metrů) se vypíná v pohoří Dinara.
Majestátní Dunaj, valící se po chorvatsko-srbských hranicích, je sice nejznámější, avšak není ani zdaleka nejdelší řekou Chorvatska. Jeho přítok Sáva totiž měří plných 562 kilometrů, více má i Dráva a Kupa. Nejpopulárnější vodní plochou jsou bezkonkurenčně Plitvická jezera, terasovitý systém 16 jezer propojených vodopády. Pozadu nezůstávají ani peřeje na říčce Krka.