Geografie Curaçao. Základní údaje z atlasu

Na délku ostrov měří 60 km, na šířku dosahuje od 4 do 11 km. Nejvyšším vrcholem Curaçaa je Mount Christoffelberg (372 m n. m.) v národním parku Christoffelpark. Četné zálivy, vřídla a minerální horké prameny se využívají pro léčebné účely.

Kde leží Curaçao

Ostrov Curaçao leží v jižní části Karibiku, nedaleko pobřeží Venezuely. Společně s Arubou a Bonaire tvoří tzv. „ABC ostrovy“, které se řadí k Závětrným Antilám. Nedaleko jihovýchodního pobřeží se nachází ještě další ostrůvek („Malé Curaçao“ – Klein Curaçao).
Nejvyšší vrchol Curaçaa je Mount Christoffelberg.

Během 2. světové války bylo Curaçao bezpečným útočištěm nizozemských nadnárodních společností, což byl počátek dějin ostrova jako centra finančních služeb.

Důležitou součást ekonomiky moderní historie ostrova tvoří cestovní ruch. Nedávná výstavba kotviště Mega Pier pro velké výletní lodě otevřela cestu k poznání tohoto exotického ostrova dalším stovkám turistů z celého světa.

Hlavním a největším městem Curaçaa je Willemstad, který zabírá většinu střední části ostrova. Menší městečka jako Boka St Michiel, Tera Kora, Soto a Barber jsou situována hlavně v západní části Curaçaa zvané Banda Abou.

Demografie a ekonomika Curaçaa

Většina obyvatel Curaçaa je afrického původu. Dále zde žijí menšiny Nizozemců, Latinských Američanů, Francouzů, Asiatů, Javánců, Portugalců, Levantinců a početná židovská komunita.
Willemstad, Curaçao.

Náboženství Curaçao

Pokud jde o náboženské vyznání, vedle křesťanů jsou na Curaçau zastoupeni ještě muslimové a hinduisté. Pod římsko-katolickou diecézi ve Willemstadu spadají všechna území Nizozemského království v Karibiku, zahrnující ostrovy Curaçao, Aruba, Svatý Martin, Svatý Eustach, Bonaire a Saba.

Na Curaçau najdete nejstarší aktivní židovskou obec na americkém kontinentu, která vznikla už v roce 1651. Synagoga v Curaçau je nejstarší stavbou svého druhu v Americe a plní svou funkci nepřetržitě od svého vzniku.

Ekonomika Curaçaa

Od prvního významnějšího osídlení se soustřeďovala výhradně na těžbu soli z rybníků ve východní části ostrova. Opakované snahy Španělů a posléze Nizozemců o založení zemědělského průmyslu se setkaly s neúspěchem. Zásadní význam pro námořní obchod měl přístav ve Willemstadu.

Objev ropy na počátku 20. století odstartoval prudký rozvoj ostrova. Ropa se stala natolik významnou, že tvořila téměř 90 % exportu Curaçaa.

Přístav ve Willemstadu.