1. Fischer.cz
  2. Irsko
  3. Fauna a flóra

Zelená příroda Irska a magie jeho národních parků

Jelikož se Irsko oddělilo od kontinentu již v době ledové, vyskytuje se zde méně rostlinných a živočišných druhů než ve zbytku Evropy. Přesto má irská příroda co nabídnout.

Zelené louky, rašeliniště a vřesoviště, to je flóra v Irsku

Rostlinstvo Irska zastupuje necelých 4 tisíce druhů. Kvůli těžbě rašeliny byla krajina v minulosti téměř odlesněna a rašeliniště tu tvoří společně s loukami a vřesovišti nejrozšířenější biotop. Typickými zástupci flóry rašelinišť jsou vřesy, rákosy, orchideje a rozličné masožravky, louky a pastviny pokrývají běžné druhy trav, lučních květin a bylin. Ve zdejších zbytkových lesích, vesměs listnatých, se skvěle daří houbám.

Zvířata na irské souši, ve vzduchu i ve vodě

Na území Irska je dokumentováno 31 druhů savců, vesměs typických zástupců evropské fauny. Ve volné přírodě převládá obvyklá divoká zvěř jako jeleni, lišky, lasicovité šelmy, divocí králíci či jezevci. V národních parcích kolem jezer a vodních toků můžete narazit na vydry a bobry.

Irsky-narodni-park-Killarney.jpg

U pobřeží a na moři spatříte kolonie tuleňů či různé druhy kytovců. Vzduchu kralují hlavně vodní a mořští ptáci, nejčastěji buřňáci, terejové, rackové a rybáci, lze však zpozorovat i vzácné papuchalky. Jezera a řeky jsou domovem labutí, divokých hus a kachen.

Národní parky Irska

Na území Irské republiky se rozkládá šestice národních parků s celkovou plochou 487 kilometrů čtverečních.

Národní park Ballycroy (118 km2, hrabství Mayo, založen 1998) – území na západě Irska protnuté masivem Nephin Beg a bohaté na rostlinné i živočišné druhy.

Národní park Burren (16 km2, hrabství Clare, založen 1991) – kouzelné místo plné nehostinných vápencových skalisek s neuvěřitelnými panoramaty. K jeho dominantám patří monumentální Moherské útesy (Cliffs of Moher), jeskyně Aillwee Cave či náhrobní portál Dolmen Poulnabrone.

Národní park Connemara (30 km2, hrabství Galway, založen 1990) – ukrývá uhrančivou irskou přírodu blat, vřesovišť a rašelinišť s malebnými vrchovinami (Diamond Hill) a romantickými ruinami středověkých hradů či kostelů.

Národní park Glenveagh (169 km2, hrabství Donegal, založen 1984) – oblast na severu Irska zahrnuje pohoří Derryveagh a údolí Lough Veagh a Poisoned Glen.

Národní park Killarney (102 km2, hrabství Kerry, založen 1932) – nejstarší irský park vyhlášený křišťálovými jezery (Lough Leane, Muckross Lake a Upper Lake), vodopády, dubovými lesy a bohatou faunou i flórou.

Národní park Wiclow Mountains (159 km2, hrabství Wiclow a Carlow, založen 1991) – magický kraj věčně zelených homolí majestátních kopců a ledovcových údolí.

Nezapomenutelné přírodní scenérie objevíte rovněž na ostrůvcích kolem Irska. K těm nejkrásnějším se řadí Aranské ostrovy (Inishmore, Inishmaan a Inisheer), známé především pro svou syrovou krajinu, protkanou kilometry kamenných zídek, které ohraničují dávnověké osady.