Abyste si užili dovolenou na Kapverdách v klidu a v pohodě, vyplatí se dbát některých upozornění o situaci na tomto atlantském souostroví.
Elektřina na Kapverdách
Elektrická síť odpovídá evropské normě, teče tu střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou vesměs shodné s našimi. V některých hotelech můžete občas narazit na britský typ, v takovém případě jsou na recepci dostupné adaptéry k zapůjčení. Občasných výpadků elektrického proudu se nemusíte obávat, nahrazují je hotelové generátory.
Pitná voda na Kapverdských ostrovech
Ostrovy se potýkají s nedostatkem pitné vody. Tekutina v řadu se sice považuje za pitnou, nicméně pochází z rozličných přírodních zdrojů a je silně chlorovaná. Na některých ostrovech se vyrábí odsolováním mořské vody a není právě dvakrát chutná. Nedoporučuje se ji proto pít. Balenou vodu seženete na každém kroku, pětilitrová láhev průměrně stojí 2 až 2,5 eura.
Kapverdy a tamní bezpečnostní situace
I když jsou Kapverdské ostrovy považovány za rozvojovou zemi, pyšní se dlouhodobou
politickou stabilitou a bezpečnostní situace je tu velmi dobrá. Turista se ovšem může setkat s drobnou pouliční kriminalitou, dbejte proto na základní pravidla jako při cestování kamkoliv jinam do ciziny. Nenechávejte bez dozoru zavazadla, nevystavujte na odiv šperky nebo cenné předměty a hlídejte si hotovost a cestovní doklady.
Jak se dorozumět na Kapverdách
Úředním jazykem je
portugalština, domorodé obyvatelstvo se ale mezi sebou většinou dorozumívá
kreolštinou. V turistických centrech není problém domluvit se anglicky, francouzsky a španělsky.
Bezpečné opalování na Boa Vistě a dalších Kapverdských ostrovech
Dbejte všech zásad zdravého
pobytu na slunci (používání opalovacího krému s vysokým faktorem, dostatečný pitný režim, pokrývka hlavy a ochrana očí, relax na
pláži mimo polední hodiny). Kapverdy jsou silně katolickou zemí, opalování „nahoře bez“ a jiné formy naturismu se tu považují za veřejné pohoršování a příležitostně mohou být i pokutovány.