Prohlídka madagaskarské kuchyně
Pestrá a velmi chutná, mix lokálních a evropské vlivů, stěžejní potravina rýže – to jsou hlavní znaky gastronomie Madagaskaru. Najdete v ní i hojné ovocné a zeleninové produkty místního zemědělství jako lilek, banány, maniok, kokosové ořechy a rozličné druhy masa, zejména vepřové, ryby a mořské plody. Pokrmy jsou dochucovány zajímavou směsí exotického koření.
Typické národní jídlo vonící celým Madagaskarem se nazývá raviol – maniokové listy, servírované ve skořepině kokosu a plněné vepřovým masem. Dalším populárním pokrmem je romazava, charakteristické francouzské ragú z vepřového masa. Vyhlášenou pochoutkou jsou grilované langusty a rozličně upravené sladkovodní či mořské ryby. Častou přílohou je nakládaná zelenina s chilli a kari achard.
Nápojům dominuje místní pivo Three horses, velice chutný rum a pestrá škála ovocných šťáv. Zkuste také osvěžující limonádu Bonbon Anglais míchanou s pivem. K dostání je běžně portfolio amerických sladkých limonád a popularitě se těší různé alkoholické koktejly.
Jídla u stánku i v hospůdce
Ve slušné restauraci zaplatíte za vydatný oběd v přepočtu mezi 80 a 200 korunami. Dostanete zde i typické evropské pokrmy z hovězího, kuřecího a vepřového masa, těstoviny či pizzu.
Speciality ochutnáte u pouličních prodejců, koncentrovaných zejména v turisticky exponovaných oblastech. Běžně nabízejí například grilované banány a kukuřici, pečená kuřata, vařená vejce, buráky nebo kešu. Z hygienických důvodů vždy dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu masitých pokrmů a pečlivé omytí zeleniny i ovoce. Vyhnete se tak řadě nepříjemných střevních příhod.
Typickým, velmi lahodným ovocem bohatým na vitamín C je na Madagaskaru liči, původně dovezené z Číny. Nebývale se mu tady daří a spolu s vanilkou, pepřem a hřebíčkem se stalo nejčastějším madagaskarským exportním artiklem.