Z České republiky se do Mosambiku létá na letiště v
Pembě a
Nampule. Nejdůležitější vzdušný přístav země představuje
Mezinárodní letiště Maputo (zvané též Mavalane, původně Lourenço Marques).
Vlakem napříč Mosambikem
V Mosambiku neexistuje jedna propojená železniční síť, ale tři nezávislé soustavy kolem měst Maputo (CFM Sul), Nacala (CFM Norte) a Beira (CFM Centro). Železniční tratě dosahují celkové délky téměř 3 tisíc km, svou kvalitou patří k lepším v Africe a míří také do Svazijska, Jihoafrické republiky a Zimbabwe. Za prohlídku stojí krásná budova hlavního nádraží v Maputu z roku 1916.
![Plachetnice dhow představují tradiční způsob dopravy podél pobřeží Mosambiku. Mosambik-doprava.jpg](/getmedia/eabb36ae-420c-4c30-b9f7-757c59cfc36c/Mosambik-doprava.jpg.aspx)
Autem po Mosambiku
Podle odhadů protíná Mosambik 30 až 40 tisíc kilometrů silnic, zpevněným povrchem se však může pochlubit jen necelých 20 % z nich. Vypůjčení a řízení automobilu tady ovšem rozhodně nedoporučujeme.
Autobusem do mosambických měst
Rozhodnete-li se pro cestování na vlastní pěst, použijte raději autobusy. Velké vozy se označují
machibombo (někdy také autocarro) a jezdí především mezi většími městy a letovisky, lokální přepravu zajišťují tzv.
chapas (upravená osobní auta a dodávky). Místo autobusového nádraží se často jako úvodní a konečná stanice využívá garáž autobusové společnosti. Poplatek za zavazadla se neplatí.
Taxíkem po Mosambiku
Pozor na jízdu taxíkem. Taxametry se v nich příliš nevyužívají a cenu si v každém případě dohodněte předem, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení v podobě přemrštěné částky. Zajímavou alternativu představuje využití
upraveného bicyklu, na kterém vás domorodci za menší obnos přepraví na požadované místo.