Historie Algarve

Algarve ve starověku

Podle dostupných pramenů patří v Algarve první stopy Féničanům. Ti se sem dostali už před více než 3 tisíci lety. Po nich přišli Kartaginci a následně Římané, využívající velmi příznivých podmínek pro pěstování obilovin a vinné révy. V tehdejší době se začalo s výstavbou cest i větších komunikací, budovaly se paláce a čile se rozvíjelo také zemědělství.

Algarve pod muslimskou nadvládou

Po roce 419 našeho letopočtu si většinu území rozpadajícího se římského impéria podmanilo germánské etnikum Vizigótů. Po necelých 300 letech je vystřídali Maurové, kteří sem připluli ze severní Afriky a zůstali bezmála půl tisíciletí. Během maurského období zažívala oblast nebývalý rozkvět ve všech směrech.

Algarve-Zbytky-stredovekeho-hradu-ve-meste-Silves.jpg

Pokud však zkusíte najít pozůstatky maurské kultury, historie nebo architektury, budete se snažit marně. Téměř veškeré stopy po nich zahladili křesťané v období tzv. reconquisty na konci 12. století. Až se dnes budete po Algarve procházet, všimněte si plochých střech, které jsou pro oblast tolik typické. Jsou to vlastně poslední viditelné pozůstatky po Maurech. Dříve měly hlavně praktické využití, protože se na nich sušily mandle, fíky a obilí.

Rozmach za prince Plavce

Oblast Algarve byla vždy velmi bohatá. Když se Portugalcům během první poloviny 13. století povedlo podmanit si celé Portugalsko, bylo Algarve jednou z jeho nejcennějších částí. Během 15. století zažilo Algarve největší rozvoj.

Dokonce sám slavný vládce Jindřich Mořeplavec si za svou základnu zvolil Sagres, známé tehdy jako „místo na konci světa“. Odtud Jindřich vysílal výpravy hledat kouty dosud neobjevené. Díky němu se z Portugalska v době zámořských objevů stala jedna z nejvýznamnějších námořních velmocí. Pokud budete mít během dovolené čas, určitě se do Sagres vypravte.