1. Fischer.cz
  2. Španělsko
  3. Důležité informace

Důležité informace o Španělsku

Spanelsko-Sevilla,-jedno-z-nejvetsich-spanelskych-mest.jpg

Nepřehlédněte informace o španělské měně, zdravotnictví, poště, internetu, časovém posunu, clech a dalších důležitých oblastech života na Pyrenejském poloostrově.

Státní zřízení

V čele Španělského království (Reino de España) stojí král, dvoukomorový parlament a vláda s výkonnou a nařizovací mocí.

Administrativní členění

Španělsko rozlohou patří mezi největší evropské státy. Skládá se ze 17 autonomních oblastí jako Andalusie, Aragonie, Baleárské ostrovy, Baskicko, Kanárské ostrovy, Kastilie či Katalánsko, dále rozdělených do 52 provincií. Enklávy Ceuta a Melilla na africkém pobřeží mají statut autonomních měst. Největší město je Madrid, počtem obyvatel za ním následují Barcelona, Valencie, Sevilla, Zaragoza a Málaga.

Časový posun

Ve Španělsku platí stejný čas jako v České republice včetně posunu na letní čas. Odlišná situace je na Kanárských ostrovech.

Úřední jazyk

Úředním jazykem ve Španělsku je španělština.

Měna a peníze

Ve Španělsku se od roku 2002 platí eurem. Otevírací doba bank je ve všední dny mezi 9 a 14 hodinou, v sobotu do 13 hodin. Bankomaty se nacházejí ve všech městech, turistických lokalitách a hotelech.

Platit můžete v hotovosti, kreditní kartou je to obvyklé v obchodních domech, luxusních obchodech a restauracích, autopůjčovnách a ubytovacích zařízeních.

Komunikace

Internet

Dostat se k internetu není žádný problém, připojení je k dispozici všude a přenosová rychlost slušná. Internetová kavárna si za hodinu připojení účtuje kolem jednoho eura, hotely zhruba tři eura. Žádnou zvláštností nejsou bezdrátové sítě v lepších hotelech, pevné připojení někde u recepce je samozřejmostí.

Pošta

Velmi dobře realizovaná poštovní síť je spolehlivá. Pohled do České republiky dorazí během několika dní, musí se však hodit do schránky s označením Extranjeros. Známku se vyplatí koupit v trafice nebo na recepci. Otevírací doba poštovních úřadů zvaných correos je většinou od 8:30 do 14:30 hodin, v sobotu pouze od 9:30 do 13:00 hodin.

Telefonování

Telefonní předvolba pro Španělsko je 0034. Při volání ze Španělska do České republiky je nutné před telefonní číslo přidat předvolbu 00420. Na nedostatek telefonních budek si ve španělských městech rozhodně stěžovat nebudete.

Pokrytí mobilním signálem je vynikající. Před odjezdem na dovolenou do Španělska je vhodné zjistit u svého operátora podrobnosti, poplatky a tarify pro volání v zahraničí.

Spanelsko-Zajistete-si-aktualni-kontaktni-udaje-na-urady,-nikdy-nevite,-kdy-se-budou-hodit.jpg

Důležitá čísla

  • Občanská garda (Guardia Civil): 062
  • Národní policie (Policía Nacional): 091
  • Záchranná služba (Samur): 092
  • Nonstop tísňová linka platná pro hasiče, první pomoc i policii: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví ČR ve Španělsku

Embajada de la República Checa

Avda. Pío XII, 22-24
280 16 Madrid
E-mail: madrid@embassy.mzv.cz
Telefon: +34 91 353 1880
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Web: www.mzv.cz/madrid

Konzulární jednatelství Barcelona

(V provozu pouze v červenci a srpnu)

Travessera de Gracia 50
Entresuelo 1a
080 21 Barcelona
E-mail: barcelona@honorary.mzv.cz
Telefon: +34 93 241 3236
Nonstop nouzová linka: +34 619 266 039

Zdravotní péče

Pro rekreační pobyt ve Španělsku je vhodné:

  • Vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně Evropský průkaz zdravotního pojištění, neboť čeští občané mají nárok na lékařské ošetření v zemích Evropské unie
  • Uzavřít cestovní zdravotní pojištění
  • Vybavit se základní lékárničkou s repelentem a léky proti horečce, nachlazení, zvracení a žaludečním obtížím, zánětům a alergii

S průkazem se lze obrátit na veřejná zdravotnická zařízení, pokud bude nutné absolvovat ošetření u španělského doktora. Uhradí ho česká pojišťovna, za léky se platí spoluúčast 40 procent a výkon u zubního lékaře hradí pacient.

Ve španělské lékárně

Lékárny jsou v provozu od 9 do 20 hodin s odpolední přestávkou mezi 13:30 a 16:30, v sobotu zavírají už ve 13 hodin. Lékárníci vám dobře poradí při výběru vhodného medikamentu, ovšem léky bez lékařského předpisu nejsou hrazeny pojišťovnou.

Celní předpisy

Ve Španělsku lze volně přes hranice převážet maximálně:

  • 800 kusů cigaret
  • 400 kusů krátkých doutníků
  • 200 kusů doutníků
  • 1 kilogram tabáku
  • 10 litrů lihovin
  • 20 litrů aperitivů
  • 90 litrů vína, z toho nejvíce 60 litrů šumivého vína
  • 110 litrů piva

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Španělsku.)