Stručný zeměpis Španělska
Španělsko se společně s Portugalskem rozkládá na Pyrenejském poloostrově v jihozápadní Evropě. Patří k němu ještě Baleárské ostrovy ve Středozemním moři, Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a několik drobných území v severní Africe.
Rozloha Španělského království činí 504 782 kilometrů čtverečních. Jeho druhá pevninská hranice ho na severu odděluje od Francie a Andorry. Na jihu se nachází britské zámořské území Gibraltar. Délka španělského pobřeží je 4 964 kilometrů. Značnou část z něj zabírají vyhlášená letoviska jako Costa Brava, Costa del Sol, Costa de la Luz či Costa Tropical.
Nejvyšší vrcholky Španělska
Španělsko je velice hornaté. Jeho nejvyšší horou je s 3 718 metry Pico de Teide na kanárském ostrovu Tenerife. Nejvyšším bodem pevninského Španělska je Mulhacén v masivu Sierra Nevada mezi městy Granada a Almería na jihu. Nejznámějším horstvem jsou o trochu nižší, zhruba 450 kilometrů dlouhé Pyreneje na severu.
K dalším horským systémům patří Kantaberské pohoří u Biskajského zálivu, prudké Iberské pohoří a skalnatá Sierra Morena. Centrální část španělského území vyplňuje rozlehlá náhorní plošina Meseta Central, z níž kousek od Madridu vystupuje Kastilské pohoří.
Která pyrenejská řeka je nejdelší?
I přes poměrně suchý a horký ráz krajiny teče Španělskem několik mohutných řek. Nejdelší z nich jsou 1 038 kilometrů dlouhá Tajo, směřující dále do Portugalska, a o něco kratší Ebro ústící do moře asi 150 kilometrů od Barcelony. Naprostá většina vodních toků však nepřesahuje délku 100 kilometrů.
Ve Španělsku žije přes 47 miliónů obyvatel, z nichž 74 % tvoří Španělé, 17 % Katalánci, 7 % Galicijci a zbytek Baskové. Náboženství má ve společnosti poměrně významnou úlohu, zvláště římskokatolické vyznání, k němuž se hlásí 76 % populace. Muslimů jsou 2 %, protestantů 1,5 % a ostatní obyvatelé země jsou bez vyznání. Hlavním městem je Madrid.