Geografie Tunisko – pevnina. Poloha, rozloha, demografie
Tunisko leží na severním pobřeží afrického kontinentu. Má rozlohu necelých 164 tisíc km2 včetně největšího ostrova Djerba a ostatních menších ostrůvků. Patří k nejmenším zemím Afriky (36. největší stát v Africe).
Poloha pevninského Tuniska
Tunisko sousedí s Alžírskem, se kterým na západě sdílí hranici dlouhou 965 km, a Libyí, s níž má hranici z jihovýchodu o délce 459 km. Zbytek hranic tvoří pobřeží omývané Středozemním mořem, které čítá téměř 1 150 km.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že Tunisko se od Evropy nachází hodně daleko, prakticky je od starého kontinentu vzdálené jen několik desítek kilometrů. Konkrétně 160 km od Sardinie a jen 130 km od Sicílie. Z Prahy na letiště v Monastiru doletíte přibližně za 2,5 hodiny.
Zeměpis tuniské pevniny. Povrch, pohoří, vodstvo
Ačkoliv je Tunisko ve srovnání s ostatními africkými zeměmi rozlohou spíše chudý příbuzný, rozličností krajiny patří na kontinentu k nejbohatším. Sever je nejrozmanitější, centrální část zaujímají hlavně stepi, jih je ryze pouštní.
Severní pevninské oblasti Tuniska dominují hory s nejvyšším vrcholem Džabal aš-Šánabí, sahající do výšky 1 544 m n. m. Vrchol tvoří součást pohoří Dorsale, táhnoucí se od Kasserine na severozápadě země až k poloostrovu Cap Bon na pobřeží.
Severu nevévodí pouze hory. Významnou část území zastupují úrodné nížiny s jedinou stálou řekou Medjerda (všechny ostatní jsou sezónní). Pobřeží charakterizují zejména skály, mořské podloží je v této oblasti bohatě poseté korály.
Tunisko – pevnina, střed a jih
Střední pevninskou část představují stepní oblasti a solná jezera nazývaná „chott“. Obrovské solné pláně vznikají vysycháním slaných jezer z důvodu extrémních teplot a absence dostatečného množství srážek. Chott El Djerid, největší solné jezero v Tunisku, zabírá plochu neuvěřitelných 7 tisíc km2 a často u něj lze pozorovat jev fata morgána. Slávu si získalo jako jedna z lokací filmů Hvězdné války.
Čím dále k jihu, tím je země vyprahlejší. Jih (přibližně jedna třetina území), zaujímá poušť Sahara nejen v podobě písečných dun, ale také vyschlých údolí, rozsáhlých kamenitých oblastí a hor.
Turisticky nejzajímavější je střední a jižní pobřeží. Překrásné mnohakilometrové pláže s šířkou desítek metrů a jemný světlý písek pozvolna se nořící do Středozemního moře láká do oblíbených turistických letovisek Hammamet, Sousse, Monastir či Mahdia statisíce zahraničních návštěvníků každý rok.
Tuniské oázy, zelená útočiště karavan uprostřed pustiny
Přírodní zázrak v nehostinné krajině bez života představují oázy, palmové ostrůvky, kterým daly vzniknout podzemní prameny sladké vody. Oázy se v Tunisku nevyskytují výhradně v saharských oblastech, mnohé vyrostly u solných jezer a v horách. Důmyslné systémy zavlažování se využívaly už v prehistorických dobách a dnes v místě oáz leží i několik větších měst (Tozeur, Tamerza a další).