Příroda Egejské riviéry v okolí Bodrumu

O bohatství a kráse přírody u Egejské riviéry svědčí romantická pohoří Ilbir a Bati Mentese Daglari, rezervace kolem jezera Bafa a několik dalších chráněných oblastí.

Flóra Egejské riviéry u Bodrumu

Místní podnebí prospívá rostlinám, které by za jiných podmínek nepřežily. Na jihu Turecka se daří olivovníkům, ibišku, vavřínům a palmám, milovníky ovoce jistě potěší banánové a fíkové plantáže. Písečné pláže zastiňuji stovky pomerančovníků a sosnových lesů.

K nejběžnějším stromům ve zdejších hustých lesích patří olše, buk, dub, kaštan a habr, od nadmořských výšek kolem tisíce metrů převažují jehličnany jako smrk a jedle. K dalším typickým rostlinám se řadí myrta, cesmína, vavřín, pěnišník a tis.

Fauna Egejské riviéry kolem Bodrumu

Zvířena na západě Turecka je poměrně bohatá. Na venkově se chovají kozy, osli, koně, ovce a tur domácí, z ptactva se vyskytují husy, koroptve, křepelky a dropi. V odlehlejších horských oblastech žijí divoké kočky, lišky, divoká prasata, kuny, bobři, jeleni, kamzíci, vlci a medvědi, ještěrky, zmije, sokoli a poštolky.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Krajina-Egejske-riviery-je-zelena-a-hornata.jpg

Národní parky v dosahu Egejské riviéry

  • Národní park Dilek Peninsula-Büyük Menderes (rozloha 276 km2) – do Egejského moře se tady širokou deltou vlévá řeka Velký Menderes. Z jejího starořeckého pojmenování se ustálil název pro meandry, tzn. říční zákruty, jimiž je její tok pověstný.
  • Národní park Marmaris (rozloha 202 km2) – oblast jižně od města Mugla, která vyniká nádhernými mořskými zátočinami.
  • Národní park Spil Dagı (rozloha 7 ha) – miniaturní chráněné území s bohatou historií, horou Sipylus a tzv. „Plačící skálou“.

  • Zpět na přehled informací o Egejské riviéře - Bodrum a nabídku zájezdů.