Poloha a geografie Egejské riviéry
Poloha Egejské riviéry
Oblast jihozápadního Turecka, tam, kde se Egejské moře zvolna střetává se Středozemním, se nazývá Egejská riviéra. Jejími centry jsou města Kusadasi na severu, Marmaris na jihu a mezi nimi Bodrum. Mořské pobřeží tady charakterizují ostře řezané zálivy, romantické zátočiny, rozeklaná skaliska a především křišťálově čistá voda.
Doslova pár kilometrů od Egejské riviéry vystupují z moře krásné ostrovy a ostrůvky, z valné většiny ovšem patří Řecku. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti a nevyrazit na výlet na Rhodos, Kos, Kalymnos nebo Samos.
Geografie Egejské riviéry
Hory
Pobřeží Egejské riviéry okamžitě přechází v hory vysoké až 1 000 metrů. Jedna z nich, Babadag, se stala obzvláště vyhledávanou milovníky adrenalinových sportů jako paragliding. Směrem do vnitrozemí se táhne několik horských masivů jako Boz Daglari, Aydin Daglari či Bati Mentese Daglari. Vyčnívá z nich řada výrazných vrcholů v čele s homolí Cevizli Dagi (1 630 m n. m.), působivou Teke Dagi (1 332 m n. m.) a hřebenem Bozdag (2 154 m n. m.) zahrnujícím dokonce i ski areál.
Vodstvo
Při pohledu na mapu Egejské riviéry vás z vodních toků na první pohled zaujme důležitá řeka Velký Menderes (délka 380 km) pramenící v Anatolské vysočině. Do Egejského moře ústí formou široké delty mezi Kusadasi a Didimem, která je součástí národního parku Dilek Peninsula-Büyük Menderes.
Demografie Egejské riviéry
Celá Egejská riviéra má husté osídlení, největším centrem této části Turecka je miliónový přístav Izmir. Náboženství tady pochopitelně vládne islám, ekonomice turistický ruch. Hlavní město Ankara je odsud vzdáleno zhruba 500 kilometrů, úchvatný Istanbul o něco méně.
K nejvýznačnějším letoviskům v části kolem Bodrumu se řadí Turgutreis, Didim, Bitez a Gündogan. Město Bodrum má přes 180 tisíc obyvatel a ve starověku zde stálo slavné mauzoleum v Halikarnassu. Narodil se tady také význačný řecký historik Herodotos.