1. Fischer.cz
  2. Vietnam
  3. Důležité informace

Důležité informace před dovolenou ve Vietnamu

Určitě se vám bude hodit pár důležitých informací vystihujících, jak to zkrátka ve Vietnamu chodí. Rčení „jiný kraj, jiný mrav“ tady platí dvojnásob, tak buďte připraveni.

Státní zřízení

Vietnamská socialistická republika (VSR) neboli Vietnam je již dle názvu socialistická republika, v níž vládne komunistická strana. Jiné strany tady oficiálně nejsou. Hlavou státu je prezident, dalšími orgány moci jsou vláda a Národní shromáždění.

Režim v poslední době uvolňuje různé zákazy a nařízení, například soukromé podnikání je dovoleno. V turistických resortech se určitě budete cítit velice dobře a bez omezení.

Administrativní členění

Vietnam je rozlohou i počtem obyvatelstva velká země. Dělí se na 58 provincií a pět měst pod ústřední správou s pravomocemi příslušejícími provinciím. Plocha každé z nich je kolem 5 000 kilometrů čtverečních, tedy zhruba jako náš Olomoucký kraj. Menšími jednotkami jsou okresy a střediskové obce.

Časový posun

Vietnamské časové pásmo je posunuté o sedm hodin před GMT a o šest hodin před středoevropským. To znamená, že pokud u nás máme 12 hodin, ve Vietnamu je právě 18 hodin. To platí v zimě, ovšem v létě, kdy v České republice tiká letní čas, se posun zmenšuje na pět hodin.

  • Během zimního času: Vietnam + 6 hodin
  • Během letního času: Vietnam + 5 hodin

Úřední jazyk

Úředním jazykem ve Vietnamu je vietnamština.

Měna a peníze

Platit se tady dá v podstatě dvěma měnami. Tou první je oficiální vietnamské platidlo dong (VND), druhou americký dolar (USD). Dolary je dobré mít vždy u sebe, na některých místech s nimi zaplatíte snadněji. Upozornění v případě směny USD bankovek: pouze nové s modrým pruhem (v oběhu od roku 2013), staré USD bankovky už ve Vietnamu neakceptují.

Nejlepším místem pro výměnu peněz jsou banky ve velkých městech a v hlavních turistických letoviscích, kde navíc nebudete mít problém s bankomatem, kreditní kartou či šekem. Čím více se od nich vzdalujete, tím je kurz horší. To samé platí v případě dalších institucí a obzvláště černého trhu.

Komunikace

Internet

Dostupnost internetu je na výborné úrovni a připojit k němu se lze prakticky všude a levně, například i na poštách. Ve městech jsou v provozu internetové kavárny. Samozřejmostí jsou bezdrátové sítě ve větších hotelech či minimálně pevné připojení v penzionech, většinou na nějakém počítači kolem recepce.

Pošta

Hustá poštovní síť funguje celkem spolehlivě, doručení psaní do ČR zabere asi dva týdny. Otevírací doba jednotlivých poboček pošty je na naše poměry nadstandardní, od 6:30 do 21 hodin.

Telefonování

Zásadní část vietnamského území je pokryta signálem, volání z mobilního telefonu je tudíž bezproblémové. Použití telefonních přístrojů pro mezinárodní hovory na hotelech je cenově přemrštěné, mnohem výhodnější je použít ty na poštách.

Důležitá čísla

  • Policie: 113
  • Hasiči: 114
  • Záchranná služba: 115
  • Informace: 116, 1080

Otevírací doba

Otevírací doba pro veřejnost je na úřadech zhruba od 7 do 17 hodin s polední pauzou od 11:30 do 14 hodin. Formality vyřídíte většinou i v sobotu dopoledne, neděle je dnem pracovního klidu. Podobně fungují též obchody a muzea, ta jsou však otevřená i přes víkendy a naopak zavřená v pondělí.

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky

13 Chu Van An
Hanoj
E-mail: hanoi@embassy.mzv.cz
Telefon: 00844-845 41 31
Web: www.mzv.cz/hanoi

Honorární konzulát České Republiky

18 BIS/28 Nguyen Thi Minh Khai
Quan 1
Ho Či Minovo Město
E-mail: HoChiMinh@honorary.mzv.cz
Telefon: +848 / 3 829 05 85

Zahraniční kancelář agentury CzechTrade

3/25-26 Thich Quang Duc, P. 3
Phu Nhuan Dist.
Ho Či Minovo Město
E-mail: ho-chi-minh-city@czechtrade.cz
Telefon: 00848-629 205 41

Zdravotní péče

Zdravotnictví je na dobré úrovni. Týká se to především větších měst, kde se vedle státních zařízení nachází i ordinace a nemocnice zaměřené výhradně na turisty. Za příplatek získáte lepší péči díky modernějšímu vybavení, kvalitnějším službám a personálu se znalostí angličtiny. Z okrajových částí země je v případě nemoci či úrazu nutné se co nejdříve dostat zpátky do civilizace.

Jestliže nechcete opravdu nic podcenit, vybavte se na cestu do Vietnamu alespoň základní lékárničkou obsahující léky proti horečce, nachlazení, průjmu, zvracení, zánětu a alergickým reakcím. Chybět by neměl ani repelent a přípravek na zmírnění následků štípnutí bodavým hmyzem.

Celní předpisy

Zakázán je dovoz zbraní, munice a výbušnin, drog a toxických látek, tzv. politicky závadných materiálů a pornografie. Jedna osoba starší 16 let smí k osobní spotřebě bezcelně přivézt 400 kusů cigaret, 100 kusů doutníků, 500 gramů tabáku, 2 litry lihovin či vína, 3 kilogramy kávy, 5 kilogramů čaje a vlastní šperky. Hodnota takového zboží nesmí celkově přesáhnout 300 dolarů.

Od 1. 1. 2025 platí ve Vietnamu přísný zákaz užívání a dovážení jakýchkoliv elektronických cigaret včetně příslušenství. Pokuty za dovoz mohou dosahovat až 3 000 000 000 VND a až 15 let vězení.

Co musíte a co nesmíte

Do celního prohlášení je vhodné při příjezdu uvést dovážené valuty v hodnotě nad 7 000 dolarů, elektroniku, videokazety, drahokamy a jiné cenné kovy.

Ze země je zakázán vývoz chráněných živočichů, na starožitné předměty je třeba vlastnit povolení zdejšího ministerstva kultury. A rozhodně se vyplatí vyžadovat a schovávat účtenky.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Vietnamu.)