Fauna a flóra Toskánska a Elby hýří barvami a vůněmi

Toskánská kulturní krajina proslula propojením rozšafných usedlostí, měst nevyčerpatelného historického dědictví a malebných, zelených kopců s vinohrady a olivovými sady. Nad nimi se sklání panorama apeninských velikánů. Ostrov Elba charakterizuje vůně cypřišových alejí a rozsáhlých vinic pokrývajících prudké svahy nad rybářskými vesničkami ukrývajícími se v členitém pobřeží.

Toskansko-priroda.jpg

Toskánské chráněné oblasti

Vzácná příroda Toskánska se soustřeďuje v desítkách chráněných území s celkovou plochou přes 2 200 kilometrů čtverečních. Trojice z nich má status národního parku:
  • Toskánské souostroví (Parco nazionale Arcipelago Toscano) zahrnuje i ostrov Elbu.
  • Foreste Casentinesi, Monte Falterona, Campigna leží kolem hlavního hřebenu Apenin.
  • Toskánsko-Emiliánské Apeniny (Parco nazionale dell'Appennino Tosco-Emiliano) se pyšní nejvyšším vrcholem Monte Cusna (2 121 m n. m.).

Zvířata na zemi, ve vzduchu i ve vodě Toskánska

V Toskánsku můžete pozorovat celou řadu živočichů. Kromě hmyzu, ještěrek a hadů (včetně zmijí) zde žije kuna, zajíc, prase divoké, jezevec, liška, daněk, jelen, srnec a v nedostupných horách vlk i muflon. Na nebi spatříte sokola, káně, orla, sovu pálenou, puštíka nebo racka Audouinova. V moři se objevuje dokonce plejtvák myšok a vorvaň obrovský.

Rostliny a ostatní toskánská vegetace

Nejrozšířenější porosty (i na Elbě) vytvářejí keřovité makchie, hojně tady rostou řešetláky, jalovce, brutnákovce, olověnce, vřesovec, myrta či planika obecná. Ze stromů se daří borovici halepské, přímořské a piniím, kaštanovníku, dubu cesmínovitému a korkovému nebo olši lepkavé.