Krásy Slovinska z pohledu geografie
Hory, jezera, moře. Slovinsko se může na poměrně malé ploše (po dálnici je to z přístavního Koperu do Lendavy na východě pouze 310 kilometrů) pochlubit nádhernou, rozmanitou krajinou. Je bohatá na divoká pohoří, jeskyně, rozsáhlé, husté lesy i romantická, blankytně se zrcadlící jezera – učiněný turistický ráj u vstupu na Balkán.
Mořské pobřeží Slovinska sice měří zanedbatelných 47 kilometrů, ovšem je stejně čarokrásné jako všechna zbývající zákoutí na této straně Jadranu. Z nížin u Terstského zálivu se velmi rychle zvedají jednotlivá pohoří typická značnou zachovalostí přírody. Na jihu jim dominují Javorniki s 1 795 metrů vysokým vrcholem Veliki Sněžnik, z nějž jsou vidět Alpy jako na dlani.
Ve stínu nebetyčných Alp
Největším bohatstvím Slovinska jsou právě Alpy, vypínající se v jeho severní části. Dělí se na Julské Alpy s nejvyšší slovinskou horou, magickým Triglavem, Karavanky a Savinjské Alpy. V jejich údolích najdete vyhlášená lyžařská střediska jako Kranjska Gora a také řadu vodních ploch, kterým kraluje slavné Bledské jezero.
Z tisíců krasových jevů vyniká rozsáhlý podzemní systém Postojna, jeskyně v regionu Kočevski Rog a v národním parku Škocjan. Největšími řekami na slovinském území jsou Sáva a Dráva, které u Brežice, respektive přes Panonskou pánev odtékají dále za hranice až do Dunaje.