Jak se co nejlépe přepravovat po Albánii
Pokud se rozhodnete cestovat po Albánii na vlastní pěst, počítejte s nízkou úrovní dopravní infrastruktury a s delším časem i při zdolávání kratších vzdáleností.
Letecká
Na albánském území fungují dvě mezinárodní letiště. Větší a důležitější je Mezinárodní letiště Matky Terezy v Tiraně (Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza), které cestujícím své brány otevřelo v roce 1957. V provozu je i menší letiště Aeroporti i Kukësit Zayed bin Sultan Al Nahyan u města Kukës.
Železniční
Cestování albánským vlakem vyžaduje poměrně silné nervy, na druhou stranu se jedná o neopakovatelný, dobrodružný zážitek. Do Albánie nejezdí mezinárodní spoje, vlaky jsou pomalé (v průměru nedosahují rychlosti ani 50 km/h) a hygienické podmínky v nich nedostačující. Železniční síť dlouhá necelých 500 kilometrů zahrnuje pouze několik tras (především z Tirany do Drače).
Autobusová
Kromě autobusů natrefíte v Albánii na furgony (minibusy), které zajišťují každodenní spojení mezi menšími vesnicemi a střediskovými městečky. Nečekejte jízdní řády, pravidelné odjezdy ani jasně označené zastávky. Poradit si nechte od místních obyvatel nebo v turistických informačních centrech ve větších městech.
Zapůjčeným vozidlem, taxíkem
Jízdu autem po Albánii na vlastní pěst nedoporučujeme, byť ceny benzínu v Albánii se příliš neliší od nás. Důvodů je hned několik: nepříliš kvalitní silnice (na některé se hodí spíše terénní vůz), teprve se rozvíjející dálniční síť (181 kilometrů v roce 2017) či specifické řidičské zvyklosti (proto je nutné řízení vždy věnovat maximální pozornost).
Nejvyšší povolená rychlost na dálnici činí 110 km/h, na hlavních meziměstských silnicích 90 km/h a v zastavěných oblastech 40 km/h. Dopravní předpisy se však jinak výrazně neliší od zbytku Evropy.
Vypůjčení osobního vozidla řešte s naším delegátem nebo s pracovníky hotelu.