Seznamte se s nedotčenou faunou a flórou Albánie
Nádherná příroda patří k nejvýznamnějším pokladům Albánie. Pro zdejší krajinu jsou typické dva biomy: přímořská rovina se středomořskou vegetací a vysokohorské oblasti připomínající alpskou tundru.
Od roku 1966 úřady postupně vyhlásily 15 národních parků, ukrývající to nejlepší z albánské přírody. Za zmínku a především za návštěvu stojí magický přímořský NP Karaburun-Sazan na poloostrově a ostrově stejného jména poblíž města Vlora, rozlohou největší NP Hotova-Dangelli u jihovýchodních hranic s Řeckem nebo NP Theth v Albánských Alpách.
Možná nejznámější z albánských rezervací jsou NP Butrint (zásluhou mnoha starověkých památek zařazených na seznam UNESCO), dech beroucí NP Valbona či NP Lurë rozložený pod nejvyšší albánskou horou Velký Korab.
Duby, byliny a další albánská květena
Albánská flóra je neobyčejně pestrá a zahrnuje přes 3 tisíce druhů rostlin, z nichž 4 desítky jsou endemické. I přes rozsáhlé kácení lesů v nedávné minulosti pokrývají více jak třetinu území lesy. V nadmořských výškách do tisíce metrů to jsou převážně lesy dubové (na jihu a blízko moře i borové, vavřínové, myrtové a macchie), nad 2 tisíce metrů se zelenají vysokohorské louky s rozmanitými bylinami (máta, šalvěj, tymián apod.).
K typickým zemědělským plodinám patří olivy, víno, citrusy, fíky a třešně.
Medvědi, orli a jiní živočichové v Albánii
Díky mnoha odlehlým oblastem s nedotčenou přírodou se v Albánii vyskytují velcí savci jako kamzík horský, medvěd hnědý, prase divoké, rys ostrovid nebo vlk euroasijský. Ještě hojnější jsou zdejší stavy opeřenců, zvláště stěhovavých – od vlaštovek přes kachny až po pelikány. Orel skalní se nikoliv náhodou stal symbolem Albánie. Zároveň však v mnoha oblastech dochází k ničení půdy v důsledku rozsáhlého chovu hospodářských zvířat.
V moři lze pozorovat delfíny, velryby či velice vzácné tuleně středomořské. Rybáři si přijdou na své u albánských vodních ploch v čele s Ochridským jezerem, ve kterém žijí endemičtí pstruzi a další ryby.